Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«اقلیم کردستان همان شانس پیش از همه‌پرسی برای خودمختاری بیشتر را ندارد»

«اقلیم کردستان همان شانس پیش از همه‌پرسی برای خودمختاری بیشتر را ندارد»
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

یک ماه پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان به نظر می‌رسد یکبار دیگر امیدهای شهروندان کرد عراق برای ایجاد یک کشور مستقل رنگ باخته است. مسعود بارزانی از قدرت کناره گرفته و علاوه بر ایران و ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده حامیان دولت عراق هستند.

در لوون بلژیک با یک خانواده کرد عراقی در این باره گفتگو کردم. سوزان سعید کرد اهل سلیمانیه گفت: «ما پیشمرگه‌های بسیاری را از دست داده‌ایم. کرکوک مهم را از دست داده ایم و دیگر امید زیادی برایمان نمانده است. زمان درستی این همه پرسی را برگزار نکردیم و یکی از مهمترین فرصتها را از دست دادیم.»

به گفته این شهروندان کرد ساکن بلژیک، برگزاری همه پرسی توسط مسعود بارزانی در چنین زمانی تنها فرار از مسئولیت‌ پذیری بود تا قدرتمندترین سیاستمدار ۴ دهه اخیر کردستان که بسیاری خواستار برکناری او از قدرت هستند، ناگزیر حکومت را از دست ندهد. به گفته آنها از قبل کاملا مشخص بود که بارزانی نمی تواند حتی با وجود رای بی‌شمار«آری» کردستان را به استقلال برساند.

مارک پیرینی، سفیر پیشین اتحادیه اروپا در ترکیه می گوید: «نکته مهم امروز این است که مشخص شده دیگر اقلیم کردستان عراق حتی همان شانس پیش از همه‌پرسی برای خودمختاری بیشتر و کنترل مرزهای این منطقه در دل کشور عراق را ندارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسعود بارزانی؛ پایان رویای استقلال برای «ارباب کوهستان»

از گفتگوهای بغداد و اربیل تا گمانه زنی در مورد جانشین بارزانی

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند