Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

از گفتگوهای بغداد و اربیل تا گمانه زنی در مورد جانشین بارزانی

از گفتگوهای بغداد و اربیل تا گمانه زنی در مورد جانشین بارزانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

همزمان با تائید کناره گیری مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق از سمت خود، دور دوم مذاکرات بین دولت مرکزی این کشور و نیروهای پیشمرگه بر سر کنترل گذرگاه های مرزی منطقه خودمختار کردستان آغاز شد.

تلویزیون دولتی عراق روز یکشنبه با اعلام این خبر از ارائه جزئیات بیشتر در این مورد خودداری کرد.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق روز جمعه دستور تعلیق ۲۴ ساعته عملیات نظامی نیروهای دولتی در شمال این کشور را صادر کرده بود. دور اول مذاکرات بین دو طرف در روزهای جمعه و شنبه برگزار شده بود.

بیشتر بخوانید: حیدر عبادی دستور تعلیق عملیات نظامی در شمال عراق را صادر کرد

به گفته نخست وزیر عراق این گفتگوها با هدف استقرار صلح آمیز نیروهای دولتی در گذرگاه های مرزی با ایران، ترکیه و سوریه صورت می گیرد.

درگیری نظامی بین نیروهای دولت مرکزی و پیشمرگه های کُرد به دنبال عملیات نظامی ارتش عراق و حامیان آن استان کرکوک آغاز شد. دستور عملیات نظامی ارتش عراق تنها چند هفته پس از برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق در روز ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) صادر شده بود.

بیشتر بخوانید: دولت عراق دستور تعطیلی شبکه کُردی «روداو» را صادر کرد

استان نفت خیز کرکوک از جمله مناطقی است که بین بغداد و اربیل بر سر حکمرانی بر آن اختلاف نظر وجود دارد.

دور دوم مذاکرات دو طرف در حالی برگزار می شود که جلسه غیرعلنی پارلمان اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه در اربیل برگزار شد. مسعود بارزانی، رئیس منطقه خودمختار کردستان عراق روز شنبه در نامه ای به پارلمان اقلیم از قصد خود برای عدم تمدید دوره ریاستش پس از روز اول نوامبر (۱۰ آبان) خبر داده بود.

مسعود بارزانی در نامه خود از نمایندگان پارلمان اقلیم خواسته است اقدامات لازم را برای جلوگیری از شکل گیری خلاء قدرت انجام دهند.

در نامه مسعود بارزانی آمده است: «من از ادامه حضور در سمت ریاست منطقه [کردستان عراق] پس از روز اول نوامبر اجتناب می کنم.»

بیشتر بخوانید: بارزانی ریاست خود بر اقلیم کردستان عراق را تمدید نخواهد کرد

چه آینده ای در انتظار اقلیم کردستان عراق پس از بارزانی است؟

تصمیم مسعود بارزانی مبنی بر عدم تمدید دوره ریاست خود پس از روز اول نوامبر موجب گمانه زنی هایی در مورد جانشین او و تصمیم گیرنده اصلی در منطقه خودمختار کردستان عراق پس از این تاریخ شده است.

مسعود بارزانی پیش از این وعده داده بود پس از برگزاری انتخابات ریاستی و پارلمانی در اقلیم کردستان عراق در روز اول نوامبر از سمت خود کناره گیری خواهد کرد. با این حال این دو رای گیری برای مدت هشت ماه به تاخیر افتاد.

طی دو هفته گذشته شایعاتی مبنی بر احتمال کناره گیری مسعود بارزانی، ۷۱ ساله، شنیده می شد. دوره ریاست او بر اقلیم کردستان عراق از ماه اوت سال ۲۰۱۵ میلادی (مرداد ۱۳۹۴ شمسی) پایان یافته است. این در حالی است که مسعود بارزانی طی ۱۲ سال گذشته سمت ریاست اقلیم کردستان عراق را برعهده داشته است.

بسیاری در کردستان عراق بر این باورند که کناره گیری مسعود بارزانی در عمل تاثیر چندانی بر آینده دولت این منطقه نخواهد داشت و با انتقال قدرت به نچیروان بارزانی، برادرزاده رئیس اقلیم کردستان عراق قدرت نزد خانواده بارزانی حفظ خواهد شد. نچیروان بارزانی، ۵۱ ساله، هم اکنون نخست وزیر اقلیم کردستان عراق است.

آگهی

در مقابل گروهی دیگر در کردستان عراق امیدوارند با کناره گیری مسعود بارزانی از قدرت راه برای قدرت گیری نهادهای دیگر از جمله پارلمان هموار شود. جلسات پارلمان اقلیم کردستان عراق از سال ۲۰۱۵ میلادی و به دنبال اختلاف بین دولت و جنبش گوران (حزب مخالف دولت) به حالت تعلیق در آمده بود.

رئیس اقلیم کردستان عراق پیش از برگزاری همه پرسی استقلال پس از دو سال از نمایندگان پارلمان خواسته بود ضمن تشکیل جلسه برگزاری همه پرسی استقلال را بررسی کنند.

شرکت کنندگان در همه پرسی روز ۲۵ سپتامبر رایی ۹۲ درصدی به استقلال اقلیم کردستان عراق دادند.

بیشتر بخوانید: آینده نامشخص اقلیم کردستان عراق یک ماه پس از رای به استقلال

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بارزانی ریاست خود بر اقلیم کردستان عراق را تمدید نخواهد کرد

آینده نامشخص اقلیم کردستان عراق یک ماه پس از رای به استقلال

حیدر عبادی دستور تعلیق عملیات نظامی در شمال عراق را صادر کرد