Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حیدرعبادی پیشنهاد اربیل برای تعلیق نتایج همه‌پرسی استقلال کردستان را رد کرد

حیدرعبادی پیشنهاد اربیل برای تعلیق نتایج همه‌پرسی استقلال کردستان را رد کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق روز پنجشنبه و در پاسخ به مقامات اقلیم کردستان عراق که پیشنهاد «تعلیق» نتایج همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را مطرح کرده بودند، اعلام کرد که تنها «ابطال» نتایج این همه‌پرسی را می‌پذیرد.

آقای عبادی در حال حاضر برای دیدار با مقامات ایران در تهران بسر می‌برد. بر این اساس در بیانیه‌ای که توسط دفتر او در بغداد منتشر شد، آمده است: «ما تنها لغو همه‌پرسی و احترام به قانون اساسی را می پذیریم.»

پاسخ آقای عبادی به پیشنهاد دولت اقلیم کردستان عراق پس از درگیری‌های نظامی اخیر میان نیروهای دو طرف اعلام شد؛ درگیری‌هایی که باعث شد در پی عقب نشینی‌های پیاپی پیشمرگه‌های کرد، دولت مرکزی عراق به مناطق نفت خیز استان کرکوک در شمال این کشور دست یابد.

اربیل سه شنبه شب گذشته پیشنهاد تعلیق نتیجه همه‌پرسی، برقراری آتش بس فوری و آغاز یک گفتگوی بدون قید و شرط با دولت مرکزی عراق بر اساس قانون اساسی این کشور را مطرح کرده بود.

حملۀ ارتش عراق و حشدالشعبی به مواضع پیشمرگه‌ها در اقلیم کردستان عراق

بیانیه دفتر آقای عبادی در حالی منتشر شد که روز پنجشنبه شورای امنیت اقلیم کردستان عراق از حملۀ جدید ارتش عراق و نیروهای حشدالشعبی و بمباران مواضع پیشمرگه‌های کرد از زمار در شمال استان نینوا خبر دادند.

مقامات اقلیم کردستان عراق ساعاتی قبل از آغاز این حملات، با انتشار بیانیه‌ای از نیروهای عراقی خواسته بودند که نواحی مرزی را ترک کرده و پیشنهاد اربیل برای گفتگوی بی‌ قید و شرط برای حل و فصل اختلافات سیاسی را بپذیرند. در این بیانیه همچنین از ایالات متحده آمریکا خواسته شده بود تا «رفتار گستاخانه» عراقی‌ها را متوقف کند.

بغداد که برگزاری همه‌پرسی ۲۵ سپتامبر در اقلیم کردستان عراق را غیرقانونی می خواند، از هفتۀ گذشته حمله به مناطق مورد اختلاف میان دو دولت را آغاز کرده است.

حیدر عبادی به ارتش عراق دستور داده است تا تمام مناطق مورد اختلاف را از نیروهای کرد باز پس بگیرند و بر تمام مرزهای این کشور با ترکیه از جمله مناطق مرزی واقع در خاک اقلیم کردستان عراق مانند فیش خابور مسلط شوند.

منطقه مرزی فیش خابور از مناطق استراتژیک واقع در کردستان عراق محسوب می شود و از مسیرهای اصلی انتقال نفت عراق به ترکیه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران مرز مریوان با کردستان عراق را بازگشایی کرد

کردستان عراق پیشنهاد تعلیق نتیجه همه‌پرسی استقلال را مطرح کرد

ادعاهای ضد و نقیض دولت عراق و اقلیم کردستان درباره درگیری با حشد الشعبی