Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران مرز مریوان با کردستان عراق را بازگشایی کرد

ایران مرز مریوان با کردستان عراق را بازگشایی کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ساعاتی پس از انتشار بیانیه تعلیق نتیجه همه پرسی استقلال اقلیم کردستان توسط مقامات این منطقه خودمختار عراق، مدیر گمرک اقلیم کردستان از باز شدن گذرگاه مرزی باشماق بوسیله ایران خبر داد.

روز سه شنبه نیز سرکنسولگری ایران در اربیل اعلام کرده بود که بنا به درخواست «شورای استانی سلیمانیه»، «فرهیختگان» وخانواده شهدای حلبچه روز چهارشنبه سوم آبان، مرز باشماق مریوان با استان سلیمانیه عراق بازگشایی و عملیات گمرکی نیز از سر گرفته می شود.

بامداد چهارشنبه دولت محلی اقلیم کردستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که برای اجتناب از خشونت و درگیری، نتیجه همه پرسی استقلال را به حالت تعلیق در می آورد و آماده مذاکره با دولت مرکزی عراق است.

ایران و ترکیه از مخالفان سرسخت همه پرسی کردستان عراق، پس از برگزاری و اعلام نتایج این رفراندوم مرزهای زمینی و هوایی خود با شمال عراق را بستند. مقامات ایران دلیل بستن گذرگاههای مرز زمینی و همچنین مرزهای هوایی خود با اقلیم کردستان را درخواست دولت مرکزی عراق اعلام کردند.

سال گذشته مدیر کل گمرکات استان کردستان ایران اعلام کرده بود که مرز باشماق مریوان سومین مرز پر تردد ترانزیتی ایران محسوب می شود. وی در یک نشست خبری این مرز را یکی از مهمترین مرزهای غرب ایران خوانده بود.

در هفته های پس از برگزاری و اعلام نتایج همه پرسی استقلال اقلیم کردستان درگیری هایی میان نیرو های کرد و نیروهای دولتی و بسیج مردمی عراق رخ داد. نیروهای حشد الشعبی، بسیج مردمی عراق مورد حمایت ایران، با استقرار در شهر کرکوک، روند خارج کردن این شهر از کنترل اقلیم کردستان را آغاز کرده بودند.

ارتش عراق روز جمعه بیستم اکتبر پس از درگیری با نیروهای پیشمرگه و تبادل آتش سنگین، کنترل کرکوک را در دست گرفت.

روز گذشته نیز یکی از مقامات اقلیم از درگیری پیشمرگه ها با نیروهای حشد الشعبی در شهر رابعه گذرگاه خطوط نفت کردستان عراق خبر داده بود که دولت مرکزی این درگیری را تکذیب کرد.

This morning in Mahmudia near Rabiaa, PMF attacked peshemrge forces. Peshemrge repelled the attack and pushed PMF back in to Rabiaa. Peshemrge destroyed PMF’s2 Armored personal careers & 1 Hamvee.

— Hemin Hawrami (@heminhawrami) October 24, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعاهای ضد و نقیض دولت عراق و اقلیم کردستان درباره درگیری با حشد الشعبی

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند