Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ادعاهای ضد و نقیض دولت عراق و اقلیم کردستان درباره درگیری با حشد الشعبی

ادعاهای ضد و نقیض دولت عراق و اقلیم کردستان درباره درگیری با حشد الشعبی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اقلیم کردستان عراق روز سه شنبه ۲۴ اکتبر دولت مرکزی این کشور را به حمله به خطوط انتقال نفت در مرز با ترکیه متهم کرده است.

یک سخنگوی ارتش عراق وقوع درگیری با نیروهای پیشمرگه در منطقه رابعه در ۴۰ کیلومتری منطقه مسکونی فیش خابور را رد کرده است.

مشاور رسانه‌ای مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان در حساب توئیتری خود اعلام کرد: «صبح امروز در محمودیه در نزدیکی شهر رابعه، نیروهای پیشمرگه حمله و پیشروی نیروهای حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) را خنثی و یک نفربر و یک خودروی نظامی هاموی را منهدم کردند.»

This morning in Mahmudia near Rabiaa, PMF attacked peshemrge forces. Peshemrge repelled the attack and pushed PMF back in to Rabiaa. Peshemrge destroyed PMF’s2 Armored personal careers & 1 Hamvee.

— Hemin Hawrami (@heminhawrami) October 24, 2017

سخنگوی ارتش عراق اما در پاسخ گفت که «هیچ درگیری رخ نداده است.»

روز دوشنبه یک مقام امنیتی اقلیم کردستان اعلام کرده بود که نیروهای دولتی عراق و نیروهای حشد الشعبی مورد حمایت ایران، تانک ها و توپخانه خود را در شهر رابعه در شمار غربی موصل مستقر کرده اند.

از سوی دیگر یک مشاور امنیتی دولت مرکزی عراق نیز روز دوشنبه گفته بود که دولت عراق قصد دارد تا منطقه فیش خابور در مرز ترکیه و سوریه را در کنترل خود درآورد. این مقام امنیتی، انتقال نیروهای نظامی را تایید نکرده بود.

خط لوله نفت که از اقلیم کردستان عبور می کند، در ایستگاه سنجشی در فیش خابور به خط لوله نفت دیگری که برای انتقال به ترکیه از مدیترانه می گذرد، متصل می شود.

ترکیه و ایران، پس از برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق در روز ۲۵ سپتامبر از دولت مرکزی این کشور برای منزوی کردن اقلیم از طریق کنترل صادرات نفت این منطقه حمایت کردند.

گذرگاه فیش خابور از سال ۱۹۹۱، همزمان با اعلام منطقه پرواز ممنوع در شمال عراق توسط ایالات متحده برای محافظت از کردها در برابر صدام حسین، در کنترل اقلیم کردستان بوده است. مرز این منطقه با سوریه نیز تحت کنترل نیروهای کرد سوریه تحت حمایت آمریکا قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنترل «آخرین منطقه» کرکوک از اختیار نیروهای کرد خارج شد

سد موصل از کنترل نیروهای پیشمرگه خارج شد؛ وزارت نفت عراق در پی نفت کرکوک

حمله به کرکوک؛ نفت و دیگر هیچ