Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آلمان ۱۴ پناهجوی افغان را به کابل بازگرداند

آلمان ۱۴ پناهجوی افغان را به کابل بازگرداند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آلمان روز سه‌شنبه ۲۵ اکتبر/سوم عقرب (آبان) ۱۴ پناهجوی افغان را به کشورشان بازگرداند. این در حالی است که با توجه به افزایش شمار حملات مرگبار تروریستی در افغانستان و بویژه شهر کابل، انتقادها به این رویه دولت آلمان افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، همه این پناهجویان شامگاه سه‌شنبه با یک هواپیمای مسافربری متعلق به جمهوری چک و از فرودگاه لایپزیگ در ایالت زاکسن (شرق آلمان) به فرودگاه کابل عودت داده شدند. مارکوس اولبیگ، وزیر داخله زاکسن گفت با دفاع از اخراج مهاجران، این اقدام را پیامی روشن و صریح از اجرای حاکمیت قانون در این ایالت توصیف کرد.

آقای اولبیگ می‌گوید یکی از پناهجویان اخراجی خلافکار بوده است. هنوز گزارشی درباره وضعیت ۱۳ مهاجر بازگشت داده شده دیگر منتشر نشده است با این حال، مقام‌های امنیتی این کشور می‌گویند طرح اخراج مهاجران خطرناک را با قاطعیت اجرا می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

درخواست عفو بین‌الملل از کشورهای اروپایی: پناهجویان افغان را دیپورت نکنیدادامه رویکرد جدید مهاجرتی آلمان، با انتقاد شدید احزاب چپ‌ و سبز این کشور مواجه شده است. کلودیا روتا، نایب رئیس مجلس فدرال آلمان (بوندستاگ) با یادآوری وضعیت خطرناک امنیتی در افغانستان و کشته شدن ۲۵۰ نفر در انفجارهای یک هفته گذشته در کابل، خواستار توقف فوری اخراج پناهجویان افغان شد. این نماینده حزب سبز گفت: «[عملکرد] آلمان با وظیفه این کشور در حفاظت از انسان‌ها در تعارض صریح قرار دارد.» خانم روتا به نقل از وزیر حمل و نقل دولت فدرال آلمان افزود: «وضعیت امنیتی در کابل آنقدر وخیم است که هواپیماهای آلمانی حق فرود در فرودگاه کابل را ندارند.»

با وجود اخراج ۱۴ پناهجو، مدافعان حقوق بشر در آلمان روز سه‌شنبه با برگزاری یک تظاهرات گسترده در اطراف فرودگاه لایپزیگ موفق به جلوگیری از اخراج یک پناهجوی ۳۷ ساله افغان تاجیکی تبار شدند که هرگز در افعانستان زندگی نکرده است. وکیل این پناهجو گفته است که درخواست توقف اجرای حکم موکل خود را از دادگاه گرفته است.

آلمان در سال ۲۰۱۶ بازگرداندن پناهجویان افغانی را که درخواست پناهندگیشان رد شده بود، آغاز کرد. این روند با افزایش ناآرامی‌ها در افغانستان برای مدتی متوقف شد. با این حال اواسط ماه سپتامبر گذشته، ۸ پناهجوی افغان از آلمان به کابل عودت داده شدند. وزیر کشور آلمان در آن زمان و در پاسخ به اعتراض‌ها گفت که این افراد خلافکار بوده اند.

بیشتر بخوانید:

آلمان ۸ پناهجوی «خلافکار» را به افغانستان بازگرداند

نهادهای مدافع حقوق بشر می‌گویند از سال گذشته و پس از توافق دولت وحدت ملی افغانستان با اتحادیه اروپا، ۹۵۰۰ نفر از پناهجویان افغان به کشورشان بازگردانده شده اند. این رقم نشانگر افزایش حدود ۳ برابری شمار مهاجران افغان اخراج شده در سال ۲۰۱۵ است.

از ابتدای سال جاری میلادی ۱۳۳۰۰ تن از شهروندان افغانستان از آلمان درخواست پناهندگی کرده اند.

بیشتر بخوانید: تظاهرات پناهجویان افغان در آلمان در اعتراض به خطر عودت به افغانستان

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست عفو بین‌الملل از کشورهای اروپایی: پناهجویان افغان را دیپورت نکنید

آلمان ۸ پناهجوی «خلافکار» را به افغانستان بازگرداند

آلمان ۱۸ پناهجوی دیگر را به افغانستان بازگرداند