دیدار آمانو و ماکرون با چاشنی برجام

دیدار آمانو و ماکرون با چاشنی برجام
نگارش از Euronews

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاریس دیدار و گفتگو کرد.

دفتر رئیس جمهوری فرانسه در بیانیه ای اعلام کرده است که امانوئل ماکرون از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته تا از پایبندی ایران به تمام ابعاد توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اطمینان حاصل کند.

در هفته های گذشته، امانوئل ماکرون با وجود عدم تائید توافق برجام توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و انتقادات شدید او نسبت به این پیمان، بر تعهد فرانسه به توافق هسته ای با ایران تاکید کرد. آقای ترامپ تصمیم گیری درباره ماندن یا نماندن آمریکا در توافق برجام را به کنگره این کشور محول کرده است.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بارها بر پایبندی ایران بر توافق برجام تاکید کرده است. آقای آمانو ماه گذشته برای هشتمین بار پایبندی ایران به توافق هسته ای با شش قدرت جهانی را تائید کرد.

هفته گذشته، ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه از کنگره ایالات متحده خواست تا اقدامی بر علیه برجام انجام ندهد.

همزمان امانوئل ماکرون نیز در یک نشست تلویزیونی با انتقاد از موضع دونالد ترامپ گفته بود: «او می‌خواهد قضیه را با ایران پیچیده کند و این چیزی بود که روز جمعه اعلام کرد. من به او توضیح دادم که از دید من این شیوه بدی است.»

مطالب مرتبط