Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

یوکیا آمانو: ایران همچنان به اجرای توافق برجام ادامه می‌دهد

یوکیا آمانو: ایران همچنان به اجرای توافق برجام ادامه می‌دهد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۲۰ شهریورماه در اجلاس فصلی شورای حکام این آژانس گفت که ایران همچنان مشغول اجرای وظایف خود در قبال توافقی است که در سال ۲۰۱۵ با شش قدرت جهانی به آن متعهد شده است.

یوکیا آمانو در بیانیه ای که خطاب آن به نمایندگان ۳۵ کشور عضو شورای حکام بود تاکید کرد که ایران تعهدات خود به این توافق را نقض نکرده است.

در حالی که مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای هشتمین بار پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید می کند، ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از امضا کنندگان این توافق از احتمال اعلام عدم پایبندی ایران سخن می گوید.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد سه هفته قبل در سفر به وین، مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی، به طرح پرسش هایی درباره میزان پایبندی ایران به تعهداتش پرداخت و احتمال درخواست برای بازدید آژانس از مراکز نظامی ایران را مطرح کرد.

خانم هیلی در عین حال هفته گذشته گفت که احتمال دارد دونالد ترامپ رئیس جهوری آمریکا در گزارش ۹۰ روزه خود به کنگره پایبندی ایران به برجام را تایید نکند و در این صورت تصمیم درباره ادامه رفع تحریم آمریکا برعهده کنگره این کشور خواهد بود.

از سوی دیگر، وزیر اطلاعات اسرائیل روز دوشنبه گفت که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور در دیدار آینده خود با دونالد ترامپ در نیویورک، خواهان لغو یا تغییر توافق هسته‌ا‌ی با ایران خواهد شد.

وزیر اطلاعات اسرائیل که در کنفرانسی با موضوع مبارزه علیه تروریسم سخن می گفت، افزود که تهران با استقرار پایگاه ها، فرودگاه ها و دهها هزار شبه نظامی شیعه در سوریه، در صدد تثبیت مواضع خود در این کشور است که تهدیدی برای اسرائیل خواهد بود.

روز دوشنبه بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به احتمال خروج آمریکا از توافق برجام گفت که ایران آغاز کننده نقض برجام نخواهد بود.

یوکیا آمانو در گزارش روز دوشنبه خود به شورای حکام، درباره نظارت آژانس بین المللی بر اجرای توافق برجام و احتمال دسترسی بیشتر به مراکز مورد سئوال گفت که این آژانس بی طرفانه به وظایف خود ادامه می دهد و آنچه در قبال دیگر کشورهای عضو پروتکل الحاقی انجام می دهد درباره ایران نیز انجام خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درگذشت

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم