Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

گزارش اختصاصی یورونیوز از تهران: با سخنان ترامپ چیزی عوض نشد

گزارش اختصاصی یورونیوز از تهران: با سخنان ترامپ چیزی عوض نشد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

راهبرد جدید واشنگتن در قبال تهران که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا آن را ترسیم کرد، به تیتر نخست روزنامه‌های ایران تبدیل شده است. همه روزنامه‌ها بر این مساله تاکید داشتند که حتی با وجود خروج آمریکا از برجام یا تحریم سپاه هیچ بند جدیدی به توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ اضافه نخواهد شد.

علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «آقای ترامپ علیرغم همه تهدید‌هایی که داشت تصمیم روشن و مشخصی را اعلام نکرد، صرفا فضاسازی و تهدید داشت و سعی کرد اتهاماتی که متوجه خود آمریکاست در نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم، آنها را منحرف و به سمت ایران بکشاند و در اظهاراتی بسیار ناشیانه، سپاه پاسداران را هدف قرار داد. اقای ترامپ باید پاسخ دهد که آیا بدون برجام امنیت آمریکایی‌ها بیشتر تامین می‌شود؟»

در این میان اگرچه روزنامه‌های اصولگرا و تندرو سخنان آقای ترامپ را «آخرین میخ‌ها به تابوت برجام» خوانده و آن را «تمام شده» تلقی کردند اما اصلاح‌طلبان با تکیه بر مواضع متفاوت مقامات اروپایی، ایران را پیروز این کارزار خوانده و ادعا کردند که عزلت سیاسی تهران به پایان رسیده است.

آقای ترامپ با سخنان خود اگر چه تلاش داشت مخاطبانی را در میان توده مردم و جامعه ایرانی با خود همراه سازد اما به نظر می‌رسد این سخنان با استقبال روبرو نشده و در مقابل موجی از واکنش‌های منفی را در بر داشته است، به خصوص آنجا که به جای واژه خلیج فارس از نام «خلیج عربی» استفاده کرد.

یک شهروند تهرانی در واکنش به سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید: «ما رابطه چندانی با آمریکا نداریم و آمریکا اگر بخواهد از برجام خارج شود یا در آن سنگ‌اندازی کند یا به آن ضرر بزند فکر نمی‌کنم در برجام و روابط ما با اروپا تاثیر عمیقی بگذارد.»

شهروند دیگری می‌گوید: «ترامپ خیلی غلط می‌کند چنین سخنانی را گفته، هیچ کس در دنیا بیشتر از خود ما به فکر ما نیست، هیچ کشوری به فکر ما نیست.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنرانی خود در پاسخ به سخنان آقای ترامپ اعلام کرد که کشورش ناقض برجام نخواهد بود، اما تا زمانی به برجام پایبند است که از منافع آن برخوردار باشد. وی همچنین عنوان کرد که برجام قابل مذاکره مجدد نیست. آقای روحانی همچنین تاکید کرد که فعالیت موشکی ایران «جنبه دفاعی» دارد و در این زمینه هیچ‌چیز نمی‌تواند ایران را محدود کند. از دید برخی کارشناسان، مصالح ایران تا زمانی تامین خواهد شد که اتحادیه اروپا چین و روسیه به برجام پایبند بمانند.

جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در تهران می‌گوید: «ایران خواستار افزایش تنش‌ها نیست و بارها اعلام کرده است که اولین کشوری نخواهد بود که ناقض برجام باشد. با همه اینها مواضع مقامات ایرانی طی روزهای گذشته نشان می‌دهد در خصوص موضوع موشک‌های بالستیک و بنیه دفاعی حاضر به انجام هیچ مذاکره‌ای نیستند و در مقابل اعمال تحریم‌های بیشتر علیه سپاه پاسداران از سوی آمریکا، واکنش جدی نشان خواهند داد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش شمار مدافعان توافق هسته‌ای قدرتهای بزرگ و ایران

طرفداران استراتژی ترامپ علیه ایران

چرا ترامپ نام خلیج فارس را تحریف کرد؟