آمریکا و ترکیه صدور ویزا برای شهروندان دو کشور را متوقف کردند

آمریکا و ترکیه صدور ویزا برای شهروندان دو کشور را متوقف کردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایالات متحده آمریکا و ترکیه به طور متقابل صدور ویزا را برای شهروندان یکدیگر متوقف کردند.

به جز موارد استثنایی از جمله ویزای مهاجرت، آمریکا از ورود اتباع ترکیه به کشورش جلوگیری به عمل می آورد و ترکیه نیز رفتار مشابهی با شهروندان آمریکایی خواهد داشت.

ترکیه نیز برای مقابله به مثل ورود اتباع آمریکایی به خاک خود را ممنوع کرده است. این تصمیم با واکنش منفی بازارهای بورس و تالارهای مبادلات ارزی مواجه شد. لیر ترکیه حدود ۲.۵ درصد در مقابل دلار آمریکا سقوط کرد. ارزش سهام نیز در پایان کار بازار بورس استانبول افتی معادل چهار درصد بخود دید.

این تصمیم ابتدا از سوی ایالات متحده و به دنبال بازداشت متین توپوز، کارمند کنسولگری این کشور در ترکیه صورت گرفت؛ اقدامی که نشانه روابط شکننده و پرتنش میان این کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با دیگر عضو آن است. این مامور کنسولگری آمریکا هفته گذشته به اتهام جاسوسی و ارتباط داشتن با اندرو برونسون، یک کشیش آمریکایی ساکن ترکیه که از سوی آنکارا متهم به دست داشتن در کودتای نافرجام ترکیه است، در استانبول بازداشت شد.

جان بیس، سفیر ایالات متحده در ترکیه ضمن بی پایه و اساس خواندن این بازداشت گفت: «این اقدام بیشتر به یک انتقام شباهت دارد تا تلاش برای اجرای عدالت.»

شبکه سی ان ان ترک نیز روز دوشنبه از صدور حکم بازداشت یک کارمند دیگر سفارت آمریکا در ترکیه خبر داده است. عبدالحمید گول، وزیر دادگستری ترکیه در واکنش اعلام کرده از وجود این دستور بازداشت خبری ندارد. وزیر دادگستری ترکیه درباره دستگیری متین توپوژ گفت: «ما حق داریم یک تبعه ترکیه را بدلیل ارتکاب جرمی در خاک ترکیه محاکمه کنیم. امیدوارم آمریکا با توجه به این موضوع در تصمیمات خود تجدیدنظر کند.»

تیره شدن روابط میان آنکارا و واشنگتن در سال های اخیر بی سابقه نبوده است. رد درخواست استرداد فتح الله گولن، روحانی، نویسنده و فعال سیاسی ترک که در آمریکا سکونت دارد، از دیگر موارد تنش زا میان دو کشور بود. رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه «شبکه گولن» را به دخالت سازمان یافته در جریان کودتای ۱۵ ژوئیه سال ۲۰۱۶ متهم می کنند. فتح الله گولن همواره این اتهام را رد کرده است.

همچنین در اردیبهشت سال جاری، هنگام سفر آقای اردوغان به ایالات متحده آمریکا و دیدارش با دونالد ترامپ، تعدادی از محافظان و همراهان او به تظاهرکنندگانی که در خارج از محوطه سفارت ترکیه گردآمده بودند، یورش برده و با آنان درگیر شدند. یک دادگاه کیفری در آمریکا علیه محافظان آقای اردوغان اعلان جرم کرد.

ترکیه از اعضای ناتو است و به دلیل موقعیت ژئوپولیتیک یکی از مهمترین کشورهای این سازمان به شمار می رود. ترکیه همچنین بخشی از ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده آمریکا علیه داعش است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام جرم علیه مقامات امنیتی ترکیه توسط دادستانی آمریکا به جرم حمله به تظاهرکنندگان

حکم بازداشت محافظان اردوغان؛ روابط آنکارا و واشنگتن پیچیده‌تر می‌شود؟

درگیری اردوغان با گولن بر سر چیست؟