درگیری اردوغان با گولن بر سر چیست؟

درگیری اردوغان با گولن بر سر چیست؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فتح الله گولن ۷۵ ساله روحانی مسلمان میانه رویی است که از ۱۹۹۹ در تبعیدی خود خواسته در آمریکا به سر می برد، او بنیانگذار جنبشی بزرگ در زمینه آموزش بوده و همچنین در میان رسانه ها و مردم ترکیه هوادارن بس

آگهی

فتح الله گولن ۷۵ ساله روحانی مسلمان میانه رویی است که از ۱۹۹۹ در تبعیدی خود خواسته در آمریکا به سر می برد، او بنیانگذار جنبشی بزرگ در زمینه آموزش بوده و همچنین در میان رسانه ها و مردم ترکیه هوادارن بسیاری دارد.

اما رجب طیب اردوغان، این تاجر قدرتمند را مسئول کودتای نافرجام در کشورش می داند. وی به تازگی در باره سازمان گولن گفت: «این سازمان در دنیای تجارت هم نفوذ دارد و بیشتر قدرت آن هم از همین جا می آید. ما مصمم هستیم تمامی پیوندهای تجاری این سازمان را قطع کنیم، سازمانی که دستش به خون آلوده است.»

اما آقای گولن در بیانیه ای کودتای نافرجام ترکیه را محکوم و هرگونه دخالت خود در آن را انکار کرده است. او همچنین عنوان کرده که ثابت شده است که نظام قضایی ترکیه مستقل عمل نمی کند و این مثال دیگری است از تمامیت خواهی آقای اردوغان و به دور بودن وی از دموکراسی. او همچنین گفته است در صورت صدور حکم بازداشت از سوی ایالات متحده به آن گردن خواهد نهاد اما کودتای ترکیه را اردوغان انجام داده است.

رابطه میان اردوغان و دوست و همپیمان سابقش، در جریان یک رسوایی مالی که پای رئیس جمهور و وزیران کابینه اش را به میان کشید، تیره و تار شد. آقای اردوغان پس از ماجرای رسوایی مالی، گولن را محکوم کرد که با کمک دوستانش در نظام قضایی کشور «اتهاماتی واهی» را علیه او ترتیب داده است و رسانه های وابسته به جنبش گولن را تعطیل کرد. اما گولن بلافاصله گفت که این رویدادها خواست خدا بوده است تا ماهیت راستین و غیر دموکراتیک اردوغان آشکار شود.

فتح الله گولن پس از شورشهای سال ۲۰۱۴ گفت: «وقتی این اتفاقها روی داد من واقعا خدا را شکر کردم. دوستان ما به روشنی در مسیر درست هستند، در راه خدا قدم بر می دارند، و در پی رضایت او هستند. مأموریت آنها مطلع و همبسته کردن مردم در مسیر ارزشهای انسانی بین المللی است.»

آقای اردوغان از ایالات متحده به تأکید خواسته است فتح الله گولن را به ترکیه تحویل دهد. او اخیرا خطاب به طرفداران گولن گفت: «طرف سخنم آنهایی است که اجازه می دهند این فریبکار، عقل و وجدان و ذهن آنها را با ایجاد سوظن، در اختیار بگیرد. همانطور که خدای ما به بندگانش فرمود: “آیا درک نمی کنید؟ و نمی اندیشید؟” از این پس زمان مبارزه با این افراد و رسیدگی به حساب آنهاست.»

به نظر می رسد اگر ایالات متحده همچنان از استرداد فتح الله گولن به ترکیه امتناع کند، این مسأله به مانعی جدی در روابط دو کشور تبدیل خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ترکیه ۱۰۶ نفر دیگر را به ظن ارتباط با فتح‌الله گولن بازداشت کرد

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه