سازمان ملل نسبت به آغاز موج جدید مهاجرت روهینگیا هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سازمان ملل نسبت به آغاز موج جدید مهاجرت روهینگیا هشدار داد

شش هفته پس از آغاز بحران مهاجرت گسترده مسلمانان روهینگیا به بنگلادش، سازمان ملل متحد ضمن اظهار نگرانی از احتمال بوجود آمدن موج جدید آوارگی این اقلیت و عدم دسترسی سازمان‌های بین‌المللی به مناطقی از استان راخین اعلام کرد که یک مقام ارشد سازمان ملل در روزهای آینده از این کشور بازدید خواهد کرد.

مارک لوکوک، معاونت امور بشردوستانه دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی در بنگلادش در جریان بازدید از وضعیت آوارگان روهینگیا، عدم دسترسی به شمال استان راخین را «غیر قابل قبول» خواند.

مارک لوکوک با انتقاد از دولت میانمار گفت: «فرار مردم میانمار هنوز متوقف نشده و واضح است که همچنان هزاران نفر از مردم روهینگیا در میانمار هستند و ما می خواهیم که در صورت به راه افتادن موج جدید مهاجرت، آماده باشیم.»

گرچه دفاتر آژانس های سازمان ملل و صلیب سرخ در شهرهای استان راخین برای کمک رسانی به مردم این منطقه مشغول فعالیت هستند اما اما دولت میانمار دسترسی به اکثر مناطق این استان را مسدود کرده اند.

آقای لوکوک از دولت میانمار درخواست کرد که راه را برای فعالیت کارکنان سازمان ملل و نهادهای بشردوستانه دیگر جهت کمک رسانی به مردم در شمال استان راخین هموار کند. وی گفت: «عدم دسترسی ما به راخین و بخصوص مناطق شمالی آن قابل قبول نیست. تعداد کارمندان بین المللی (در منطقه) محدود است و نمی توانند (با این موانع) به وظایف خود بپردازند.»

معاونت امور بشردوستانه دبیر کل سازمان ملل متحد در روزهای گذشته در حساب توئیتر خود با انتشار ویدئویی از وخامت اوضاع مسلمانان آواره روهینگیا و لزوم افزایش تلاشها در کمک به آنان سخن گفت.


پس از حمله شورشیان روهینگیا به یک پاسگاه پلیس میانمار، خشونت نظامیان نسبت به مسلمانان در استان راخین شدت گرفت و در پی آن بیش از ۵۰۰ هزار آواره روهینگیایی به بنگلادش پناه بردند.


به گزارش سازمان های حقوق بشر، نزدیک به ۴۰۰ روستای مسلمانان روهینگیا در شمال استان راخین توسط نیروهای امنیتی میانمار به آتش کشیده شدند. سازمان بین المللی مهاجرت اخیرا اعلام کرد که همچنان نزدیک به ۲ هزار آواره روهینگیایی در روز به بنگلادش می رسند.

مقامات دولت میانمار می گویند که برای اطمینان دادن به گروه های در حال فرار تلاش کرده اند اما نمی توانند مردمی را که مایل به ترک کشور هستند را متوقف کنند.

خبرگزاری میانمار روز جمعه اعلام کرد که تعدا زیادی از مسلمانان این کشور به دلیل «مشکلات معیشتی و بهداشتی»، «اعتقادی» و «ترس از تبدیل شدن به اقلیت» برای مهاجرت و عبور از مرز آماده شده اند.