Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یکصد اعدام در کارنامه عربستان سعودی در سال جاری

یکصد اعدام در کارنامه عربستان سعودی در سال جاری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که عربستان سعودی در سال جاری میلادی یکصد نفر را اعدام کرده است. عفو بین الملل با اشاره به نشانه هایی که برای ایجاد اصلاحات در عربستان دیده می شود از رهبران این کشور خواست رفرم ها را با تجدید نظر در قوانین ادامه دهند و در جهت لغو حکم اعدام گام بردارند.

چهل درصد از اعدام هایی که در گزارش سازمان عفو بین الملل آمده است در ارتباط با جرایم مواد مخدر بوده است.

بنا به گزارش این سازمان عربستان سعودی از ماه ژوئیه تا کنون با انجام پنج اعدام در هفته همچنان در صدر کشورهایی قرار دارد که بیشترین رکورد اعدام را در جهان دارد. در سال ۲۰۱۶ میلادی ایران و عربستان به ترتیب پس از چین در صدر لیست گزارش شده سازمان عفو بین الملل قرار داشتند.

سازمان عفو بین الملل به روند رسیدگی به جرایم اعتراض دارد و معتقد است صدور حکم اعدام در دادگاههای ناعادلانه و مخفی و مبتنی بر اعترافاتی صورت می گیرد که تحت شکنجه گرفته شده است. از جمله نمونه هایی که در این مبحث به آن اشاره می شود اجرای حکم اعدام برای یک شهروند عربستان به نام سعید السیاری است که دادگاه علیرغم اینکه شواهد موجود علیه او را ناکافی دانسته بود، برایش اشد مجازات را صادر کرده بود.

سازمان عفو بین الملل خواستار توقف اینگونه اعدام ها و برقراری دادگاههای عادلانه با معیارهای بین المللی است.

نکته دیگری که سازمان عفو بین الملل بر آن انگشت می گذارد استفاده ابزاری از حکم اعدام برای مقابله با مخالفان حکومتی و اقلیت ها است. در این قسمت به صدور حکم اعدام برای دستکم ۳۳ نفر از مسلمانان شیعه مذهب در این کشور اشاره می شود که به گفته این سازمان دو نفر از آنها در زمان دستگیری زیر هجده سال داشته اند و زیر شکنجه وادار به اعتراف شده اند.

Saudi Arabia Death toll reaches 100 as authorities carry out execution spree – Amnesty International https://t.co/g9vLmxnGfc

— Arab World new (@ArabWorldnew) October 3, 2017

عفو بین الملل در همین گزارش از دستگیری جوانی خبر می دهد که در شانزده سالگی در حرکتی اعتراضی علیه حکومت شرکت داشته و اکنون در آستانه اعدام است. این احکام به محض امضای پادشاه اجرا خواهند شد.

آمار اعدامی ها در عرستان سعودی بین سالهای ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۶ دو هزار نفر ذکر شده است.

در حالی که ۱۴۰ کشور جهان حکم اعدام را لغو کرده اند، اما کشورهایی مانند چین، ایران، عربستان سعودی، عراق و پاکستان صدور و اجرای حکم این مجازات را ادامه می دهند و در صدر کشورهای اجرا کننده اعدام هستند. مطابق آمار سازمان عفو بین الملل دستکم ۵۶۷ نفر در سال ۲۰۱۶ در ایران اعدام شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین الملل؛ سال ۲۰۱۶ اجرای اعدام کاهش و صدور حکم آن افزایش یافت

شکایت حقوقی علیه توئیتر به اتهام کمک به مقام‌های عربستان در نقض حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر: صدور حکم اعدام برای توئیت‎‌های انتقادی یعنی سرکوب در عربستان به سطح هولناکی رسیده