Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برندگان نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام شدند

برندگان نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

برندگان جایزه فیزیولوژی و پزشکی نوبل سال ۲۰۱۷ امروز دوشنبه ۲ اکتبر (۱۰ مهر) در ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت اروپای مرکزی اعلام شدند.

جفری هال، میکائیل روزبش و میکائیل یونگ به طور مشترک و بخاطر کشفشان در زمینه «مکانیسم مولکولی کنترل ساعت بیولوژیک بدن انسان و سایر موجودات زنده» برنده این جایزه شدند.

BREAKING NEWS The 2017 #NobelPrize in Physiology or Medicine has been awarded to Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash and Michael W. Young. pic.twitter.com/lbwrastcDN

— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 2, 2017

این دانشمندان با تحقیق روی «مگس سرکه» با نام علمی دورزوفیلا ژنی را کشف کردند که یک پروتئین خاص را رمزگذاری می‌کند. این پروتئین در طول شب در سلول‌ها انباشته شده و در طول روز از بین می‌رود. این دانشمندان همچنین پروتئین‌های دیگری را که در مکانیسم عمل ساعت بیولوژیک بدن نقش دارند، کشف کرده‌اند.

با این کشف ما اکنون می‌دانیم که ساعت بیولوژیک بدن انسان و سایر موجودات زنده چگونه کار می‌کند.

Our biological clock helps to regulate sleep patterns, feeding behavior, hormone release and blood pressure #NobelPrizepic.twitter.com/NgL7761AFE

— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 2, 2017

ساعت بیولوژیک نقش مهمی در تنظیم فعالیت‌های بدن جانداران زنده از تک سلولی‌ها تا جانوران و گیاهان غول‌پیکر بازی می‌کند.

ساعت بیولوژیک در تنظیم بسیاری از فعالیت‌های حیاتی بدن انسان اهمیت فراوانی دارد که از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به تنظیم فشار خون، ترشح هورمون، فعالیت‌های گوارشی، زمان خواب و بیداری، ومتابولیسم بدن اشاره کرد.

اختلال در ساعت بیولوژیک می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در تنظیم فعالیت‌های زیستی بدن موجودات زنده شود. به همین سبب در سال‌های اخیر توجه به درک مکانیسم آن جلب شده چرا که امید می‌رود با کشف چگونگی عملکرد آن بتوان راهی برای پیشگیری و درمان بیماری‌های گوناگون یافت.

همچنین درک ما از چگونگی عملکرد مکانیسم‌های مولکولی ساعت بیولوژیک می‌تواند نقش مهمی در صنعت کشاورزی و دامپروری ایفا کند و تاثیرات مهمی بر اقتصاد مواد غذایی داشته باشد.

سایر برندگان نوبل امسال در شاخه‌های فیزیک، شیمی و صلح به ترتیب در روزهای سه شنبه ۳ اکتبر، چهارشنبه ۴ اکتبر و جمعه ۶ اکتبر اعلام خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است

سطح امید به زندگی در اتحادیه اروپا به ۸۱.۵ سال رسید

آیا مصرف به‌اندازه الکل برای سلامتی مفید است؟