حمله مارسی؛ مهاجم پس از قتل اول از صحنه گریخته بود

حمله مارسی؛ مهاجم پس از قتل اول از صحنه گریخته بود
نگارش از Euronews

قتل دو دختر جوان در ایستگاه قطار سن شارل شهر مارسی، تازه ترین حمله تروریستی در فرانسه به شمار می‌رود. کشوری که در سال‌های گذشته هدف حملات متعدد گروه‌های اسلامگرای افراطی قرار گرفته است.

شرح ماجرا

ظهر یکشنبه، یک مرد حدودا سی ساله در حالی که فریاد الله اکبر سر می داد، دو دختر جوان را در محوطه بیرونی ایستگاه قطار سن شرل مارسی به قتل رساند. مهاجم ابتدا گلوی یکی از قربانیان را برید و پس از آن دیگری را با ضربات متعدد چاقو، به قتل رساند. داعش با انتشار بیانیه ای مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.


یک فرد غیرنظامی که در صحنه حضور داشته، با مهاجم درگیر می‌شود اما نمی‌تواند مانع از ارتکاب جنایت شود.

فرد مهاجم پس از ارتکاب دومین قتل و در حالی که به سوی سربازان گشت نظامی حاضر در محل هجوم می‌برد، با شلیک چند گلوله به قتل می‌رسد.

قربانیان


قربانیان دو دختر ۲۰ و ۲۱ ساله بودند. هویت آن‌ها هنوز از سوی مقام‌های رسمی یکی از آن ها در دانشگاه لیون مشغول به تحصیل بوده و برای گذراندن تعطیلات آخر هفته به لیون سفر کرده بود. قربانیان دخترعمو یا دخترخاله بودند.

ابهام در قتل: چرا مهاجم پس از حمله اول از محل گریخت؟

اما آنچه در این جنایت بیش از همه سوال برانگیز شده، نحوه ارتکاب دو قتل است.

ژرار کلمب، وزیر کشور فرانسه که روز یکشنبه پس از وقوع حادثه به مارسی رفت در این باره گفت: «آنچه در این جنایت عجیب است، چگونگی وقوع جرم است. بر اساس تصاویر ضبط شده، مهاجم ابتدا یکی از قربانیان را می کشد و از صحنه می گریزد. اما بار دیگر به محل جرم باز می گردد و سراغ قربانی دوم می رود.»

فرد مهاجم کیست؟


هنوز هویت قاتل فاش نشده است. با این حال رسانه های فرانسوی با استناد به منابع امنیتی گزارش کرده اند که وی خلافکاری سابقه دار بوده است. از قرار معلوم وی دو روز پیش از حمله مرگبار مارسی، به دلیل دزدی از یک فروشگاه بازداشت و پس از چند ساعت، آزاد شده بود. برخی رسانه های فرانسوی گزارش کرده اند که قاتل در سال های۲۰۰۵تا ۲۰۱۴ بارها به دلیل ارتکاب جرایم کوچک بازداشت شده و هربار در جریان تحقیقات پلیس خود را با یک نام مستعار متفاوت معرفی کرده بود. وی احتمالا اهل الجزایر و یک مهاجر غیرقانونی بوده است.

واکنش‌ها


تماشاگران دیدار دو تیم المپیک مارسی و نیس، شامگاه یکشنبه در ورزشگاه شهر نیس به جای سکوت، یک دقیقه برای قربانیان حمله مارسی دست زدند.

بسیاری از کاربران فرانسوی زبان شبکه‌های اجتماعی، حمله مرگبار ظهر یکشنبه در ایستگاه قطار شهر مارسی را نتیجه آخرین سخنرانی ابوبکر بغدادی، می‌دانند. «خلیفه داعش» در آخرین فایل صوتی منتشر شده، از «سربازان خلافت اسلامی» می‌خواهد تا به کفار در سراسر جهان حمله کنند.


مطالب مرتبط