Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مخالفت آیت‌الله سیستانی با استقلال کردستان عراق

مخالفت آیت‌الله سیستانی با استقلال کردستان عراق
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سید علی سیستانی مرجع تقلید سرشناس شیعیان در عراق، سکوت خود در قبال استقلال اقلیم کردستان را شکست. آیت الله سیستانی با مخالفت با این تصمیم و دعوت به پایبندی به قانون اساسی، جدایی اقلیم کردستان از عراق را موجب پیامدهای ناخواسته برای شهروندان کرد خواند.

احمد صافی، نماینده این مرجع شیعه در کربلا در نمازجمعه هفتم مهرماه (۲۹ سپتامبر)، نظر آیت الله سیستانی را در اینباره اعلام کرد.

این اولین بیانیه سیاسی آیت الله سیستانی از اوایل سال ۲۰۱۶، بیانگر اهمیت بحران میان دولت خودمختار اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق است. پیام سیاسی این مرجع مهم شیعیان از زمان سقوط صدام تا سال گذشته، هر هفته در نماز جمعه اعلام می شد اما دفتر این مرجع تقلید در فوریه سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که وی فرستادن پیام سیاسی در نماز جمعه را متوقف می کند.

این مرجع شیعه با اشاره به اینکه «تلاش بخش شمالی برای راه اندازی دولت مستقل، تلاشی برای تجزیه عراق است»، همه احزاب این کشور را به پیروی از قانون اساسی دعوت کرد.

وی همچنین هشداد داد که چنین اقدامات «یک جانبه ای» برای تقسیم عراق منجر به واکنش های داخلی و خارجی خواهد شد که مستقیما بر زندگی شهروندان کرد عراق تاثیر خواهد گذاشت و پیامدهای خطرناکی دارد.

در همین حال دولت مرکزی عراق از روز جمعه بیست و نهم سپتامبر (هفتم مهر ماه) تمام پروازهای بین المللی به اقلیم کردستان و از این منطقه را متوقف کرده است.

با وجود مخالفت های دولت مرکزی، همسایگان و کشورهای خارجی با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان، بیش از ۹۲ درصد شرکت کنندگان در این رفراندوم در روز بیست و پنجم سپتامبر به استقلال کردستان عراق رای مثبت دادند.

نتایج همه‌پرسی استقلال #کردستان#عراق
اطلاعات بیشتر در این لینک: ◀️https://t.co/zur9Z8Iv5qpic.twitter.com/lAzkzkM5O0

— euronews فارسی (@euronews_pe) September 27, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمادگی آمریکا برای میانجیگری بین بغداد و اربیل

نتایج همه‌پرسی استقلال کردستان عراق: ۹۲/۷۳ درصد رای آری دادند

حشدالشعبی: اگر بغداد کرکوک را کنترل کند همه پرسی اقلیم کردستان منتفی است