آمادگی آمریکا برای میانجیگری بین بغداد و اربیل

آمادگی آمریکا برای میانجیگری بین بغداد و اربیل
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هدر نائورت،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه از آمادگی واشنگتن برای میانجیگری بین اربیل و بغداد خبر داد. او گفت اگر از آمریکا برای چنین کاری درخواست شود، ما حاضریم زمینه مذاکره طرفین را فراهم کنیم.

خانم نائورت در ادامه با تاکید بر دوستی آمریکا با کردها، گفت که این همه پرسی خدشه ای به روابط حسنه وارد نخواهد کرد. در همین حال او دولت مرکزی عراق را هم دوست ایالات متحده دانست و گفت آمریکا خواهان عراقی باثبات و یکپارچه است.

از «هماهنگی نظامی» تهران و بغداد در مرز کردستان تا بحران در فرودگاههای اقلیم

ارتش عراق اعلام کرد یک هیئت بلندپایه این کشور روز چهارشنبه برای «هماهنگی تلاش‌های نظامی» وارد تهران شده‌اند. در بیانیه ارتش عراق اشاره‌ای به هدف و جزئیات این سفر نشده است اما عثمان غانمی، رییس ستاد ارتش عراق در دیدار با سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در تهران گفت که حامل پیام شخص نخست وزیر عراق برای ایران است.

باقری در این دیدار گفت هیئت‌های نظامی دو کشور روز پنج‌شنبه از مرزهای مشترک بازدید می‌کنند.


ادامه بحران فرودگاه‌های اقلیم کردستان

از سوی دیگر مدیر فرودگاه بین‌المللی اربیل اعلام کرد تمام پروازهای بین‌المللی از مبدا و به مقصد این فرودگاه از عصر روز جمعه لغو خواهد شد. این تصمیم در پی تهدید و تعیین ضرب‌الاجل دولت عراق برای دولت اقلیم کردستان اتخاذ شده است.

یک روز پیش از پایان ضرب‌الاجل دولت عراق، شرکت هواپیمایی قطر ایرویز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد تمام پروازهای خود از مبدا و به مقصد فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل را از آغاز روز پنج شنبه لغو کرده است.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق گفته بود در صورتی که دولت اقلیم کردستان تا روز جمعه کنترل فرودگاه‌های این منطقه را به مقام‌های عراقی ندهد، آنها را مشمول تحریم بین‌المللی خواهد کرد. مسئولان دولت خودمختار کردستان این درخواست را قبول نکرده‌اند اما می‌گویند حاضرند بر سر این موضوع با دولت مرکزی بغداد گفتگو کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرودگاه شماره ۱ جهان طرح خروج بدون نیاز به گذرنامه را برای مسافران اجرایی می‌کند

خروج شرکت‌های فرانسوی و هلندی؛ ایران توسعه فرودگاه امام را بر پایه تهاتر نفت به چینی‌ها واگذار کرد

«ضدحمله موفق علیه روسیه»؛ ارتش اوکراین از پیشروی در منطقه استراتژیکِ جنوب شرق خبر داد