استقبال کردستان ایران از همه پرسی در اقلیم کردستان عراق

استقبال کردستان ایران از همه پرسی در اقلیم کردستان عراق
Copyright 
نگارش از محمد جواد شفیعی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عصر و شب دوشنبه کردهای ساکن استان کردستان و برخی شهرها در آذربایجان غربی در استقبال از همه پرسی اقلیم کردستان عراق به جشن و پایکوبی پرداختند.

عکس ها و ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهند که کردهای ایران در مجموع رویکرد مثبتی به همه پرسی روز دوشنبه اقلیم کردستان برای استقلال داشته اند.

تصاویر میگه امروز عصر در سنندج، بانه و مریوان غوغایی به پا بود. شادمانی مردم از برگزاری #رفراندوم تاریخی در #کردستان#Kurdistan#Referendumpic.twitter.com/r0Qh0aksyP

— amir ebtehaj (@amirebtehaj) September 25, 2017

ویدئوهای منتشر شده حاکی از حضور نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف استان کردستان است اما به نظر می رسد این نیروها واکنش ویژه ای نسبت به حضور مردم در خیابان و جشن و پایکوبی آنها بطورعمومی نداشته اند و تنها نظاره گر بوده اند.

شهرهای سنندج، بانه، سقز، مریوان و مهاباد از جمله شهرهایی بودند که عکس ها و ویدئوهای ارسالی روی شبکه های اجتماعی از جشن و پایکوبی مردم این شهرها در استقبال از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق حکایت داشت.

Thousands of Kurds in #Rojhelat defy #Iran and supports #Bashur Independence referendum. #Twitterkurds#Kurdistanpic.twitter.com/kLu5riJFRW

— PDKI (@PDKIenglish) September 25, 2017

در برخی از این ویدئوها شعارهای مردم در حمایت از استقلال اقلیم کردستان عراق به گوش می رسد.

Kurdish flag raised in Sanandaj, eastern #Kurdistan in support of independence referendum. #TwitterKurds#Rojhelat#Bashurpic.twitter.com/D3uNx1xATo

— PDKI (@PDKIenglish) September 25, 2017

دوشنبه شب در سنندج نیز مردم در خیابان ها حضور یافتند و به حمایت از استقلال اقلیم کردستان عراق شعار دادند.

Its what #Iran regime afraid of! #Sanandaj (Kurdish province) citizens after #KurdistanReferendum#Rojhelat#Erbil#Kurdish#KurdistanVotespic.twitter.com/BkovWkLkiw

— Trouska.Sadeghi (@TruTawar) September 26, 2017

در مهاباد نیز کردهای این شهر با تجمع و بالا بردن پرچم کردستان در حمایت از همه پرسی استقلال کردستان عراق شعار دادند.

Kurds in the streets of Mahabad sing the Kurdish Anthem and fly the flag of #Rojhelat / #Kurdistan and celebrate #KurdistanReferendumpic.twitter.com/3vYLACb2gj

— Rising Sun (@RojhelatRising) September 25, 2017

با اینکه فعالان ایرانی شبکه های اجتماعی بطور عام توجه خاصی به جشن و پایکوبی کردها در شهرهای بخش غربی ایران نداشتند اما فعالان مدنی کرد عکس ها و ویدئوهای حضور مردم در خیابان را منتشر کردند.

شبکه های اجتماعی محل رویارویی دو دیدگاه در ارتباط با جشن و شادی مردم کردستان ایران بود. گروهی از شادی و حمایت کردهای ایران از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان اظهار نگرانی کرده اند و این جشن ها را نشان از عمیق تر شدن شکاف در جامعه ایران می دانند و برخی با حمایت از آن این شادی ها را حاصل دهها سال تبعیض و به حاشیه راندن اقوام ایران بویژه کردها دانسته اند.

عبدالله رمضانزاده استاندار پیشین کردستان در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی در توئیتی حمایت کردهای ایران از رفراندوم اقلیم کردستان عراق را طبیعی ارزیابی کرده که هیچ ضرری برای ایران ندارد.

حمایت کردهای ایران از رفراندم کردستان عراق طبیعی است وهیچ ضرری برای منافع ملی ندارد کردها همیشه مرزدار ایران و در راه تمامیت ارضی آن میجنگند

— AbdollahRamezanzadeh (@abdollahram) September 25, 2017

در مقابل توئیت عبدالله رمضانزاده با واکنش فعالان مدنی کرد نیز مواجه شده است که گفته اند این تجمع ها در زمانی استانداری شما با سرکوب مواجه می شده است.

رفراندم باشوور کردستان و واکنش روژهلات اصولا به گفتار اصلاح‌طلبانه شما ارتباطی ندارد. مشابه این تجمع‌ها در زمان استانداری شما سرکوب می‌شدند. https://t.co/N1vEWCv7iR

— Kaveh Ghoreishi (@KavehGhoreishi) September 25, 2017

برخی از فعالان شبکه های اجتماعی نیز خواستار کاهش انواع تبعیض هایی شده اند که بر کردهای ایران اعمال می شود تا رضایت مناطق کردنشین ایران جلب شود.

کاش دولت ایران چنان در کاهش انواع تبعیض و بهبود شرایط زندگی شهروندان کرد اش جدی و کامیاب شود که کردهای ایران راضی‌ترین کردهای منطقه شوند

— محمدرضا جلائی‌پور (@MJalaeipour) September 25, 2017

نگاهی گذرا به شبکه های اجتماعی از روز برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق تا روز سه شنبه نشان می دهد که بحث درباره جشن و خوشحالی کردهای ایران اکثرا با سکوت و در برخی موارد با نگرانی بیان شده است. مهمترین نگرانی قابل مشاهده در نوشته های برخی فعالان این شبکه ها از تاثیر همه پرسی کردستان عراق در افزایش مطالبات کردهای ایران حکایت دارد. بیشتر این افراد نگران بحث یکپارچگی ایران بوده اند.

#کردستان پاره تن #ایران و کردها از اصیل ترین اقوام ایرانند. شادی کردهای ایرانی نافی #یکپارچگی_وطن نیست و ایران، بدون کردستان، ایران نیست.

— Hamed Shojaie (@HamedShojaie) September 25, 2017

از نظر تاریخی رویای تشکیل کشور کردستان بیش از یک قرن سابقه دارد و همه پرسی غیر الزام آور استقلال اقلیم کردستان عراق برای کردها در ایران، ترکیه و سوریه شاید به نوعی یادآور مطالبه تاریخی و مبارزات طولانی کردها در این منطقه باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری مسلحانه در سروآباد استان کردستان ایران دو کشته برجای گذاشت

یک‌ سال پیش در شهر مهسا امینی چه‌ گذشت؛ روایت معلم سقزی از روز خاکسپاری ژینا و اعتراضات

درگیری‌ها بین سپاه و پژاک؛ یک عضو سپاه پاسداران در مریوان کشته شد