سرگئی لاوروف جنگ لفظی ترامپ و کیم را «دعوای کودکان» خواند

سرگئی لاوروف جنگ لفظی ترامپ و کیم را «دعوای کودکان» خواند
نگارش از Euronews

تنش کلامی میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون که هر دو یکدیگر را دیوانه خطاب کرده و تهدید به نابودی کامل قلمرو طرفین کرده اند، واکنش روسیه را در پی داشت.

کرملین درباره پیامدهای این جنگ لفظی ابراز نگرانی کرد و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: «باید به جای داشتن رفتاری مانند دعوای کودکان در زمین بازی که هیچکس نمی تواند آنها را متوقف کند، یک رویکرد منطقی داشت.»

چین نیز روز جمعه خواستار توقف جنگ لفظی میان آمریکا و کره شمالی شد.


در هفته گذشته، رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی خود در سازمان ملل، کره شمالی را تهدید به «نابودی کامل» کرد. رهبر کره شمالی نیز در واکنش، رئیس جمهوری آمریکا را فردی «روانی» خواند و گفت که آقای ترامپ بهای گزافی برای این سخنان خواهد پرداخت.

بر اساس اعلام خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم جونگ اون اعلام کرد: «ترامپ در مقابل چشم جهانیان به من و کشورم توهین کرده است. این اظهارات تندترین نوع اعلام جنگ در تاریخ است.»

دونالد ترامپ نیز روز جمعه آقای کیم را به علت تهدیداتش مبنی بر احتمال آزمایش یک بمب هیدروژنی در اقیانوس آرام «دیوانه» خواند. او در یک پیام تویتری نوشت: «کیم جونگ اون به وضوح یک دیوانه است که از گرسنگی و کشتن مردمش نمی ترسد. او بگونه ای آزمایش خواهد شد که هرگز نظیرش را ندیده است.»


آقای ترامپ این پیام را یک روز پس از آن منتشر کرد که طی فرمان جدیدی، تحریم های اقتصادی بیشتری را علیه کشورهایی وضع کرد که با کره شمالی وارد معامله می شوند. فرمان جدید آقای ترامپ، با هدف افزایش اعمال فشارها بر پیونگ یانگ برای توقف برنامه های موشکی و هسته ایش که در ماههای اخیر شتاب چشمگیری داشته، صادر شده است.

آقای ترامپ همچنین پیش تر در ماه اوت گفته بود که اگر کره شمالی به تهدیداتش علیه آمریکا ادامه دهد «با آتش و خشمی» روبرو خواهد شد که هرگز جهان به خود ندیده است.

مطالب مرتبط