Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اقلیم کردستان عراق علیرغم فشارهای جهانی آمادۀ برگزاری همه‌پرسی است

اقلیم کردستان عراق علیرغم فشارهای جهانی آمادۀ برگزاری همه‌پرسی است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالی که اقلیم کردستان عراق خود را برای برگزاری همه پرسی استقلال در تاریخ ۲۵ سپتامبر آماده می کند نگرانی های جهانی نسبت به پیامدهای سیاسی آن در منطقه بالا می گیرد.

آخرین گزارش ها در خصوص خیز اقلیم کردستان برای استقلال حاکی است که مصر هم با تاکید بر وحدت عراق و نگرانی از عدم ثبات منطقه به صف مخالفان همه پرسی پیوسته است.

به جز کشور اسراییل که از ابتدا حمایت خود را اعلام کرده بود اکثر کشورهای مهم جهان و منطقه خواستار لغو همه پرسی شده اند.

سازمان ملل متحد نیز برای انصراف رهبران اقلیم کردستان از برگزاری همه پرسی در بیانیه روز پنجشنبه خود با اشاره به نقش کردهای عراق در مبارزه با داعش تاکید می کند که برگزاری این همه پرسی زمانی که هنوز مبارزه علیه داعش به پایان نرسیده می تواند تلاش های موجود برای بازگشت امن و داوطلبانه بیش از سه میلیون مهاجر و آواره را تحت تاثیر قرار دهد.

سازمان ملل در این بیانیه بر حفظ تمامیت ارضی، حاکمیت و وحدت عراق تاکید کرده و خواستار حل اختلافات از طریق مذاکره سازنده در چارچوب قانون اساسی عراق و تحت حمایت بین المللی شده است.

سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است که در صورت انصراف اقلیم کردستان از همه پرسی پیش بینی شده، روندی حداکثر سه ساله برای گفتگو ها و دستیابی به توافق میان اربیل و بغداد در نظر گرفته شود.

روز پنجشنبه صدها نفر در اربیل به طرفداری از برگزاری رفراندم تظاهرات کردند و روز چهارشنبه نیز مسعود بارزانی، رهبر اقلیم کردستان در استادیوم فوتبال شهر سلیمانیه سخنرانی کرد و با دفاع از رفراندم گفت این حق طبیعی یک ملت است که پس از تحمل سالها فشار و رنج بخواهد به «حق تعیین سرنوشت خود» برسد.

فلاح مصطفی بکیر، وزیر خارجه اقلیم کردستان عراق نیز در مصاحبه ای که روز جمعه در مقر سازمان ملل متحد با خبرنگار شبکه خبری فرانسه، فرانس ۲۴ انجام داد گفت علیرغم فشارهای بین المللی این همه پرسی معلق نخواهد نشد. وی گفت همه خواستار عقب انداختن رفراندوم و پیشبرد مذاکرات هستند اما از آنجا که پیشنهاد های کنونی همه بر مبنای فرمول قدیم بوده و با خواسته های ما مطابقت ندارد، همه پرسی را انجام می دهیم و پس از آن به بغداد می رویم تا مذاکراتی صلح‌جویانه که آینده کردستان را تضمین کند به پیش ببریم.

وی با اشاره به سابقه تاریخی و با ذکر این نکته که در جنگ با داعش ۱۸۰۰ پیشمرگه کشته، ده هزار نفر زخمی و۶۲ نفر ناپدید شده اند، افزود: « به جامعه جهانی می گوییم که برای بعد از همه پرسی آماده شوند. به مذاکرات با بغداد بعد از رفراندم فکر شود. ما رنج برده ایم نه آن کشورهایی که می خواهند رفراندم انجام نشود. تا این لحظه پیشنهاد و یا راه حلی که آینده کردستان را تضمین کند دریافت نکرده ایم و به همین دلیل برای برگزاری رفراندم مصممیم تا صدای خلق ما شنیده شود.»

از طرف دیگر کردهای مقیم سوریه نیز علیرغم نارضایتی دمشق و آنکارا از روز جمعه برای سازماندهی اولین انتخابات محلی در نواحی خود آماده می شوند.

کردهای سوریه در ماه مارس ۲۰۱۶ بطور یکجانیه نظامی فدرال را در شمال سوریه و در همسایگی ترکیه متشکل از سه شهرستان اعلام کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه‌پرسی اقلیم کردستان؛ وزرای خارجه عراق، ایران و ترکیه بیانیه صادر کردند

هر آنچه درباره همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق باید بدانیم

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد