همه‌پرسی اقلیم کردستان؛ وزرای خارجه عراق، ایران و ترکیه بیانیه صادر کردند

همه‌پرسی اقلیم کردستان؛ وزرای خارجه عراق، ایران و ترکیه بیانیه صادر کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزرای خارجه ایران، عراق و ترکیه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به بررسی پیامدهای همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان پرداختند.

بنا به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، مقام های عالی رتبه سه کشور در نشستی در روز چهارشنبه ۲۰ سپتامبر در نیویورک ضمن ابراز مخالفت خود با برگزاری این همه پرسی، مبانی مورد توافق خود را اعلام کردند.

این کشورها ضمن تاکید دوباره بر تمامیت ارضی عراق و وحدت سیاسی آن کشور انجام همه پرسی را خلاف قانون اساسی عراق و آغازگر مناقشه ای جدید در منطقه دانسته و از عواقب آن ابراز نگرانی کردند. وزرای خارجه سه کشور ایران، عراق و ترکیه در بیانیه ای مشترک از رهبران اقلیم کردستان خواستند همه پرسی پیش بینی شدۀ ۲۵ سپتامبر را لغو و از عواقب ناخوشایند آن برای منطقه، اقلیم کردستان و کردها جلوگیری کنند.

بغداد، تهران و آنکارا گفتگوی سازنده در چارچوب قانون اساسی را راه حل اختلاف های موجود میان عراق و رهبران اقلیم کردستان می دانند و آمادگی خود را برای دستیابی به توافق ابراز می کنند. آنها از جامعه بین الملل می خواهند تا برای حل و فصل اختلاف ها تلاش کنند.

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا نیز با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان مخالفند و این موضوع را تنش‎آفرین می دانند. واشنگتن روز چهارشنبه از مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان خواست تا از برگزاری همه پرسی صرف نظر کند و در عوض برای حل اختلاف ها با دولت عراق وارد مذاکره شود.

عربستان سعودی هم روز چهارشنبه به صف مخالفان برگزاری همه پرسی پیوست و درمورد پیامدهای منفی سیاسی، امنیتی و انسانی آن تذکر داد.

تنها کشوری که تاکنون با برگزاری همه پرسی اعلام موافقت کرده، اسراییل است که امیدوار است به این وسیله از نفوذ سیاسی ایران در منطقه کاسته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بارزانی: بدون تعهد بغداد به آغاز مذاکرات استقلال، همه پرسی به تاخیر نخواهد افتاد

دبیرکل سازمان ملل بغداد و اربیل را به خویشتنداری دعوت کرد

شورای استان کرکوک به برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان رای داد