شورای استان کرکوک به برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان رای داد

شورای استان کرکوک به برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان رای داد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شورای استان کرکوک عراق روز سه شنبه تصمیم به برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان در این استان گرفت.

بین دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان این کشور بر سر حکمرانی بر استان کرکوک و سه استان دیگر این کشور اختلاف نظر وجود دارد.

دولت اقلیم کردستان عراق پیش از این تاکید کرده بود که شورای استان کرکوک باید در مورد برگزاری همه پرسی ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) در این استان تصمیم گیری کند. اعضای عرب و ترکمن شورای استان کرکوک در رای گیری روز سه شنبه شرکت نکردند.


به دنبال این رای گیری، نجم الدین کریم، فرماندار استان کرکوک تاکید کرد که همه پرسی «به طور قطعی» در این استان برگزار خواهد شد. به این ترتیب چناچه برنامه مقام‌های اقلیم طبق پیش‌بینی‌ها انجام شود، همه پرسی استقلال همزمان با اقلیم کردستان عراق در استان نفت خیز و چند قومیتی کرکوک نیز برگزار می شود.

برگزاری همه پرسی در استان های مورد اختلاف بین دولت اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی این کشور به این معناست که رای دهندگان در این استان ها باید بین پیوستن به اقلیم کردستان عراق و ادامه حکمرانی دولت مرکزی عراق انتخاب کنند.

بغداد برگزاری این همه پرسی را نقض قانون اساسی عراق می داند. وزارت خارجه ترکیه در واکنش به تصمیم شورای استان کرکوک ضمن انتقاد از آن برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق را «حرکتی خطرناک» و خلاف مصالح عراق و دولت اقلیم کردستان دانست.


پیشمرگه‌های کُرد در سال ۲۰۱۴ میلادی کنترل کرکوک را پس از عقب نشینی ارتش عراق در برابر تهاجم گروه داعش به دست گرفتند. امری که مانع از تصرف این استان نفت خیز توسط جنگجویان داعش شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بارزانی: همه‌پرسی کردستان عراق ربطی به دیگر کردها ندارد

اقلیم کردستان عراق سوم مهر همه‌پرسی استقلال برگزار می‌کند

حملات هوایی و موشکی ترکیه و سپاه به مناطق کردنشین؛ دستکم ۳۶ نفر جان باختند