فیس بوک حساب کاربری و مطالب فعالان طرفدار مسلمانان روهینگیا را حذف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فیس بوک حساب کاربری و مطالب فعالان طرفدار مسلمانان روهینگیا را حذف کرد

با وجود موج بین المللی محکوم کردن عملکرد ارتش میانمار در «پاکسازی قومیتی» اقلیت مسلمان روهینگیا، فیس بوک گروه شورشیان روهینگیا را «سازمان خطرناک» خواند و دستور العملی برای حذف مطالبی با محتوای ستایش آمیز نسبت به این گروه صادر کرد.

گزارش ها حاکی از آن است که حساب کاربری بسیاری از فعالان معترض به پاکسازی قومی در میانمار توسط فیس بوک به حالت تعلیق درآمده و یا مطالبشان از صفحه فیس بوک آنها حذف شده است.

تعدادی از فعالان فیس بوکی روهینگیا که خود از میانمار گریخته اند از این شرکت خواسته اند که به خاموش کردن صدای آنان پایان دهد.


یک سخنگوی فیس بوک دراینباره گفته است که این شرکت ارتش آزادیبخش روهینگیا (آراکان) را در هفته های اخیر در لیست گروه های خطرناک قرار داده است. وی این لیست را شامل گروه هایی دانست که بصورت سازمان یافته در زمینه تروریسم، خشونت و کشتار دسته جمعی فعالیت می کنند.

مهاجرت دسته جمعی اقلیت مسلمان روهینگیا در پی کشتار و خشونت بر علیه آنها در استان راخین میانمار باعث شد تا کمیسریای حقوق بشر سازمان ملل این رویداد را «مثال روشن پاکسازی قومیتی» بخواند.

اما فیس بوک از اظهار نظر درباره قرار گرفتن گروه های درگیر دیگر در میانمار که باعث مهاجرت و فرار دسته جمعی بیش از ۴۰۰ هزار نفر از اقلیت مسلمان این کشور شده اند سرباز زده است.


دولت میانمار در ماه اوت امسال پس از حمله شورشیان روهینگیا به مقر پلیس در استان راخین و کشتن ۱۲ تن از نیروهای امنیتی، گروه آراکان را بعنوان سازمانی تروریستی اعلام کرد اما فیس بوک می گوید که این تصمیم را نه بر مبنای درخواست دولت میانمار که به علت فعالیت خشونت آمیز این گروه اتخاذ کرده است.