عفو بین الملل: اراده ای قوی پشت پاکسازی نژادی در میانمار است

عفو بین الملل: اراده ای قوی پشت پاکسازی نژادی در میانمار است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

دیده بان حقوق بشر می گوید شواهد جدیدی در اختیار دارد که نشان می دهد عزم و اراده ای قوی در میانمار برای بیرون راندن اقلیت مسلمان روهینگیا از این کشور وجود دارد.

تصاویر ماهواره ای که به تازگی از سوی عفو بین الملل و چند سازمان بشر دوستانه در نیویورک منتشر شده به خوبی نشان می دهد که شمار روستاهای به آتش کشیده شده در مناطق مسلمان نشین این کشور رو به افزایش است.


فیل رابرتسون، معاون ارشد سازمان دیده بان حقوق بشر معتقد است: «ماجرا خیلی ساده است. سفری یک طرفه از میانمار به بنگلادش که برگشتی ندارد. افراد می گویند نه تنها به زور از روستاهای خود رانده شده و از سوی پلیس و نیروهای نظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند بلکه پس از ترک محل زندگی، همسایگان در روستاهای همجوار ایالت راخین به سوی خانه های آنها سرازیر شده و کل روستا را به آتش کشیده اند.

گزارش ها همچنین حاکی است که اغلب ساکنان بودایی میانمار به کمپین نیروهای نظامی این کشور برای تحقق این پاکسازی نژادی پیوسته اند.

دیوید میلیبند، مدیر کمیته نجات بین الملل در خصوص بحران میانمار اینگونه هشدار می دهد: «بسیار مهم است که مشکلات و پیچیدگی های سیاسی در یک کشور حقوق بنیادی و اساسی انسانها را تحت الشعاع قرار ندهد. این فجایع انسانی منسوخ شده تنها می تواند محرکی باشد برای موج جدید افراطگرایی و موضوعی است که اگر اکنون به آن پرداخته نشود برنشست های آتی مجمع عمومی سازمان ملل متحد سایه خواهد افکند .»


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران مسلمانان روهینگیا؛ آنگ سان سوچی سکوتش را شکست

عفو بین‌الملل: روستاهای مسلمانان روهینگیا را به آتش می‌کشند

دولت نظامیان میانمار ۶ سال از محکومیت حبس آنگ سان سوچی را عفو کرد؛ سوچی در بازداشت باقی می‌ماند