Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران مسلمانان روهینگیا؛ آنگ سان سوچی سکوتش را شکست

بحران مسلمانان روهینگیا؛ آنگ سان سوچی سکوتش را شکست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آنگ سان سوچی، مشاور و سخنگوی دولت میانمار روز سه شنبه ۱۹ سپتامبر و برای اولین بار از آغاز دور جدید درگیری ها در ایالت راخین این کشور، سکوت خود را شکست و در خصوص بحران انسانی که برای اقلیت مسلمان روهینگیا روی می دهد اظهار نظر کرد.

خانم سوچی همزمان با نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، در نطقی در «نایپیدوا» پایتخت میانمار که از تلویزیون این کشور پخش شد، همه موارد نقض حقوق بشر در ایالت راخین را محکوم کرد و گفت با هرکسی که مسئول سوء استفاده از قدرت در ایالت راخین است، برخورد قانونی خواهد شد.

برنده جایزۀ صلح نوبل با اشاره به غیرنظامیانی که بطور گسترده به بنگلادش فرار کرده اند و همچنین بودایی‌هایی که مجبور به ترک روستاهای خود شده اند، گفت: «ما برای تمام کسانی که در این درگیری‌ها گرفتار و دچار درد و رنج شده اند، عمیقا متاسفیم.»

خانم سوچی بدون اشاره به عملکرد ارتش که به آتش زدن روستاها و تیراندازی به سوی غیرنظامیان متهم است، گفت: «ما هرگونه نقض حقوق بشر را محکوم می کنیم» و اطمینان داد که دولتش آماده است تمهیدات لازم را برای بازگشت آوارگان از بنگلادش فراهم و هویت افرادی را که از کشور خارج شده اند، برای بازگشت دوباره به میانمار تایید کند.

سخنرانی او همچنین حاوی پیامی برای جامعه بین الملل بود؛ او که پیش از این به دلیل عدم واکنش به بحران انسانی روی داده در ایالت راخین، بشدت از سوی جامعه بین المللی مورد انتقاد قرار گرفته بود اعلام کرد که میانمار نگران انتقادهای بین المللی نیست و خود را به راه حلی پایدار در قبال درگیری‌ها متعهد می داند.

خانم سوچی در خصوص نگرانی های جامعه بین الملل نسبت به سرنوشت نامعلوم اقلیت مسلمان روهینگیا گفت: «ما نمی خواهیم که میانمار بر اساس باورهای مذهبی تقسیم شود.»

برنده جایزۀ صلح نوبل که تا به امروز پشتیبان عملکرد ارتش میانمار بوده است، افزود: «نیروهای امنیتی دستورالعملی دریافت کرده اند که در جریان عملیات ضدتروریستی خود، از همه ابزار استفاده کنند تا از ورود آسیب‌های جانبی و همچنین زخمی شدن غیرنظامیان جلوگیری شود.»

این اولین سخنرانی آنگ سان سوچی برای مردم میانمار پس از ۲۵ اوت است، زمانی که واکنش و عملیات ارتش به حملات شورشیان مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین منجر به بحران انسانی در این منطقه شد و بیش از ۴۱۰ هزار آواره روهینگیا را از خانه و کاشانه خود آواره و روانه خاک بنگلادش کرد.

ارتش میانمار تحت پوشش عملیات ضدتروریستی متهم به سوء استفاده از موقعیت و قدرت است. سازمان ملل نیز اقدامات خشونت بار ارتش در این ایالت را یک «پاکسازی قومی» خوانده است.

خانم سوچی در ابتدای این هفته اعلام کرد سفر خود به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل را لغو کرده و ترجیح می دهد به جای تریبون سازمان ملل، از نایپیدوا برای مردم کشورش سخنرانی کند.

او پیش از این و طی سه هفته گذشته تنها یک بار یک مصاحبه کوتاه با تلویزیون هند داشت و اظهار نظرهایش را نیز از طریق سرویس مطبوعاتی خود اعلام می کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیرکل سازمان ملل: آخرین فرصت برای آنگ سان سوچی

تمرکز ناتو بر پوشاندن حفره‌های دفاعی اروپا؛ آیا خطر حمله روسیه کشورهای عضو را دست به جیب می‌کند؟

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی