دبیرکل سازمان ملل: آخرین فرصت برای آنگ سان سوچی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دبیرکل سازمان ملل: آخرین فرصت برای آنگ سان سوچی

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از آنگ سان سوچی خواسته است تا از آخرین فرصت‌ها برای تغییر وضعیت در بحران مربوط به مسلمانان میانمار و جلوگیری از وقوع آنچه «یک تراژدی کاملا وحشتناک» در کشورش خوانده، استفاده کند.

او در گفتگو با شبکه بی بی سی از رهبر میانمار خواسته است تا با تشریح این بحران در روز سه شنبه به تغییر اوضاع یاری رساند و از ادامه عملیات ارتش این کشور که به فرار هزاران نفر از مسلمانان انجامیده جلوگیری کند.

قرار بود خانم سوچی روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی داشته باشد ولی با لغو سفر خود به نیویورک تصمیم دارد در باره این بحران خطاب به مردم میانمار سخن بگوید. این نطق تلویزیونی صبح سه شنبه (ده صبح بوقت محلی) بطور زنده صورت خواهد گرفت.

شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) خشونت‌ها علیه مسلمانان در استان راخین را محکوم کرد و خواهان تامین شرایط برای بازگشت دهها هزار آواره روهینگیا شد.

زید رعدالحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز روز ۱۱ سپتامبر عملیات امنیتی ارتش علیه اقلیت مسلمان این کشور که با بهانه مقابله با شورشیان «ارتش آزادی بخش روهینگیای آراکان» صورت می‌گیرد را نمونه کلاسیک یک پاکسازی قومی نامید.

بنا به ارزیابی سازمان ملل از آغاز درگیری‌ها بین شورشیان مسلمان و ارتش و نیروهای امنیتی میانمار بیش از ۳۰۰ هزار نفر از خانه ها و کشور خود گریخته و اکثر آنها از طریق دریا وارد بنگلادش شده اند.

آنگ سان سوچی برنده جایزه صلح نوبل که در عمل رهبری میانمار را برعهده دارد و به خاطر عملکردش در این بحران مورد انتقاد شدید قرار گرفته، هفته گذشته اعلام کرد که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نخواهد کرد.