Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

دبیرکل سازمان ملل: آخرین فرصت برای آنگ سان سوچی

دبیرکل سازمان ملل: آخرین فرصت برای آنگ سان سوچی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از آنگ سان سوچی خواسته است تا از آخرین فرصت‌ها برای تغییر وضعیت در بحران مربوط به مسلمانان میانمار و جلوگیری از وقوع آنچه «یک تراژدی کاملا وحشتناک» در کشورش خوانده، استفاده کند.

او در گفتگو با شبکه بی بی سی از رهبر میانمار خواسته است تا با تشریح این بحران در روز سه شنبه به تغییر اوضاع یاری رساند و از ادامه عملیات ارتش این کشور که به فرار هزاران نفر از مسلمانان انجامیده جلوگیری کند.

قرار بود خانم سوچی روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی داشته باشد ولی با لغو سفر خود به نیویورک تصمیم دارد در باره این بحران خطاب به مردم میانمار سخن بگوید. این نطق تلویزیونی صبح سه شنبه (ده صبح بوقت محلی) بطور زنده صورت خواهد گرفت.

شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) خشونت‌ها علیه مسلمانان در استان راخین را محکوم کرد و خواهان تامین شرایط برای بازگشت دهها هزار آواره روهینگیا شد.

زید رعدالحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز روز ۱۱ سپتامبر عملیات امنیتی ارتش علیه اقلیت مسلمان این کشور که با بهانه مقابله با شورشیان «ارتش آزادی بخش روهینگیای آراکان» صورت می‌گیرد را نمونه کلاسیک یک پاکسازی قومی نامید.

بنا به ارزیابی سازمان ملل از آغاز درگیری‌ها بین شورشیان مسلمان و ارتش و نیروهای امنیتی میانمار بیش از ۳۰۰ هزار نفر از خانه ها و کشور خود گریخته و اکثر آنها از طریق دریا وارد بنگلادش شده اند.

آنگ سان سوچی برنده جایزه صلح نوبل که در عمل رهبری میانمار را برعهده دارد و به خاطر عملکردش در این بحران مورد انتقاد شدید قرار گرفته، هفته گذشته اعلام کرد که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نخواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله شهرک‌نشینان به کامیون‌های کمک‌‌رسانی؛اسرائیل:خودروی هدف گرفته شده سازمان ملل در منطقه جنگی بود

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد