Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فیس بوک: کارزارهای روسیه و ایران برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مسدود شد

فیس بوک: کارزارهای روسیه و ایران برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مسدود شد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس ادعای شرکت فیس بوک از چهار کمپین شناسایی و مسدود شده سه کارزار از سوی ایران هدایت و هماهنگ می شد و منشا یک کارزار نیز روسیه بوده است.

آگهی

روسیه روز سه شنبه ادعای مدیرعامل فیس بوک مبنی بر تلاش این کشور برای تاثیر گذاری بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا را رد کرد.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با انتشار پستی در صفحه شخصی خود بر روی شبکه اجتماعی فیس بوک ضمن رد ادعای یاد شده تصریح کرد که این مسئله کذب و بی اساس است.

ادعای به راه افتادن کمپین هایی از سوی ایران و روسیه برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دو شنبه شب در جریان گفتگوی مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک با شبکه تلویزیونی ان بی سی مطرح شد.

آقای زاکربرگ در این مصاحبه تصریح کرد که شرکت تحت ریاستش به موقع این کارزارها را شناسایی و مسدود کرده و به تبع آن اطلاعات نادرست مرتبط با آنها که در فیس بوک و اینستاگرام منتشر شده بودند را نیز حذف کرده است.

بر اساس ادعای این غول اینترنتی کالیفرنیایی چهار کارزار مرتبط با این جریان شناسایی شده و صدها حساب کاربری مرتبط در فیس بوک و اینستاگرام که از کشورهای مختلف دنیا از جمله ایالات متحده، آفریقای شمال و آمریکای لاتین فعالیت می کردند، مسدود شده اند.

ناتانیل گلیچر، رئیس سیاست امنیت سایبری فیس بوک با اشاره به اقدام اخیر این شرکت در مسدود کردن فعالیت حساب های کاربری مرتبط با کارزار یاد شده تصریح کرد که کارزارهایی که منشا آن روسیه وایران بوده و برای تاثیر گذاری در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا راه افتاده بود شبکه ای از حساب های جعلی را مدیریت می کردند.

به گفته این مسئول شرکت فیس بوک هدف از این اقدام به اشتباه انداختن دیگر کاربران و پنهان کاری در خصوص هویت و نوع فعالیت کارزار دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است.

ناتانیل گلیچر در ادامه تاکید کرد که پس از شناسایی فعالیت این کمپین ها اطلاعات جمع آوری شده و نتیجه تحقیقات بخش امنیت سایبری فیس بوک در اختیار پلیس، نهاد های قانونگذار و نیز شرکای صنعتی شرکت قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش یکی از کارزارها که با هدف نفوذ خارجی و تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا راه اندازی شده بود با آژانس تحقیقات اینترنتی روسیه مرتبط بوده است. این کارزار پنجاه حساب کاربری در اینستاگرام و یک حساب کاربری در فیس‌بوک را مدیریت کرده است.

گفته می شود حساب های کاربری ایجاد شده در خلال این کمپین ها با اتخاذ مواضع سیاسی گوناگون جریان هایی با طیف‌های متفاوت از جمله طرفداران دونالد ترامپ، حامیان برنی سندرز، فعالان ضد خشونت پلیس و یا طرفداران حقوق زنان را به سوی خود جلب می کردند.

رئیس سیاست امنیت سایبری فیس‌بوک تاکید کرده است که کلیه حساب‌های کاربری مرتبط با کارزارهای مشکوک به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا به دلیل رفتار فریباکارانه و محتوای غیر معتبر مسدود شده اند.

این غول اینترنتی دنیای فناوری و شبکه های اجتماعی عملیات کاربران مشکوک به فعالیت در کارزارهای یاد شده را در جریان اقدامات دامنه دار و تعهدات اخیر مبنی بر صیانت از امنیت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ کشف و خنثی کرده است.

فیس بوک به دلیل مسدود نکردن کمپین های تاثیر گذار در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا پیشتر به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود.

بیشتر بخوانید:

بر اساس ادعای شرکت فیس بوک از چهار کمپین شناسایی و مسدود شده سه کارزار از سوی ایران هدایت و هماهنگ می شد و منشا یک کارزار نیز روسیه بوده است.

ناتانیل گلیچر همچنین تصریح کرده است که یکی از گروه ها که با کارزار روس مرتبط بود برای به اشتباه انداختن کاربران از حساب های کاربری جعلی با محوریت موضوعات مختلف از جمله انتخابات آمریکا، مسائل زیست محیطی، تنش های نژادی، مسائل مرتبط با دگرباشان جنسی، محافظه کاری، لیبرالیسم و ..استفاده کرده است.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک روز دوشنبه تاکید کرد که شرکت تحت ریاستش برای مقابله با دیگر حملات هماهنگ شده سایبری ازسوی کشورها خود را آماده کرده و قرار است از ماه آینده میلادی پیام های منتشر شده توسط رسانه های دولتی را در اختیار کاربران قرار دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نقض حریم خصوصی در اروپا؛ جریمه ۲۲۵ میلیون یورویی «واتس اپ»

شیوع کرونا؛ شبکه‌های اجتماعی میدان اصلی رقابت برای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا

فیس بوک حساب کاربری و مطالب فعالان طرفدار مسلمانان روهینگیا را حذف کرد