Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

چکیده پاسخ‌های رئیس کمیسیون اروپا به کاربران معروف یوتیوب

چکیده پاسخ‌های رئیس کمیسیون اروپا به کاربران معروف یوتیوب
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه کاربر معروف یوتیوب به نامهای عبدل آنوره از بلژیک، دیانا زور لوون از آلمان و کووی از جمهوری چک روز پنجشنبه با ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفتگو کردند. این گفتگو که یورونیوز آن‌ را هماهنگی و برگزار کرد در حالی انجام شد که وی روز گذشته در پارلمان اتحادیه اروپا درباره برنامه های آینده کمیسیون در زمینه مبارزه با تروریسم، برکسیت و اقتصاد در اتحادیه اروپا سخن گفته بود.

محورهای اساسی پاسخ‌های رییس کمیسیون اتحادیه اروپا از این قرار بود؛

برکسیت و اتحادیه اروپا
آقای یونکر با اشاره به اینکه روز گذشته در پارلمان اتحادیه اروپا آنچنان که باید به مسئله برکسیت نپرداخت گفت که «ما باید تلاش کنیم به آینده بپردازیم. برکسیت مسئله‌ای مربوط به گذشته است. ما نباید نگران برکسیت باشیم. بریتانیایی‌ها باید نگران بیرون رفتن از اتحادیه اروپا باشند.»

وی همچنین در پاسخ به این انتقاد که اتحادیه اروپا نمی تواند به سرعت در برابر شرایط و فضایی که هموراه آبستن تغییرات است واکنش نشان دهد و گاه در مسئله قانونگذاری روندی کند دارد گفت: «سخن گفتن درباره مزایا و معایب اتحادیه اروپا ساده است. ولی آیا باید دید که مردم واقعا ترجیح می دهند در قاره ای زندگی کنند که مرزبندی شده است و آزادی سفر کردن وجود ندارد؟ برای درک مزایای اتحادیه اروپا باید بتوان وضعیتی را تصور کرد که در آن اتحادیه‌ای وجود ندارد.»

وی همچنین درباره لزوم اطلاع‌رسانی درباره ساز و کار نهادهای اروپایی در نزد جوانان تاکید کرد که کمیسیون هر هفته صدها صفحه درباره گفتگوها و رویدادهای اروپایی منتشر می کند. با اینحال او با توجه به اینکه این داد‌ه‌ها نمی تواند به طور مستقیم نظر مخاطبان جوان را جلب کند افزود: «برای همین نیز همواره از کمیسرها می خواهم که در پارلمانهای ملی خود حاضر شوند و پرسشهایی که در کمیسیون مطرح می شود را بازگو کنند…برخی از نمایندگان پارلمان نیز در مدارس حاضر می شوند.»

«به نهادهای کمک‌رسان پول می دهیم نه به ترکیه»
یکی دیگر از موضوعاتی که آقای یونکر به آن پرداخت موضوع کمک مالی به ترکیه در خصوص مسئله پناهجویان بود. رییس کمیسیون اروپا درباره انتقادهای وارده به اتحادیه اروپا در زمینه کمک مالی به ترکیه در حالیکه این کشور روزنامه نگاران خود را زندانی می کند گفت: «ترکیه پول اتحادیه اروپا را دریافت نمی کند. یک توافق دو جانبه وجود دارد. این درست است. اکنون شمار پناهجویانی که از ترکیه به اروپا وارد می شوند کاهش یافته است. اتحادیه اروپا پول را به نهادهای غیر دولتی فعال در زمینه کمک‌های بشر دوستانه می پردازد. پول به دولت ترکیه پرداخت نمی شود. اهمیت توافق با ترکیه در زمینه مبارزه با قاچاقچیان بود. دیگر قاچاقچیان تعیین کننده قانون نیستند. ما هستیم که قانونگذاری می کنیم.»

تکنولوژی‌های دیجیتال

از دیگر موضوعاتی که رییس کمیسیون اتحادیه اروپا به آن پرداخت تکنولوژی دیجیتال و اهمیت آن بود. آقای یونکر صنعت دیجیتال را پایه اقتصاد آینده دانست و گفت باید همه قاره اروپا بر روی آن سرمایه گذاری کند.

او در سخنان خود از استعاره حلزون برای نحوه پیشرفت در تکنولوژی دیجیتال استفاده کرد و گفت: «ما مانند گوگل نیستیم که بتوانیم با سرعت زیاد به پیشرفتهای چشمگیر دست یابیم. در زمینه پیشرفت‌هایی از این دست باید نظر همه کشورهای عضو و یا اکثر آنها را جلب کند. باید بتوان در جوانان شور و شوق را بر انگیخت.»

وی همچنین با اشاره به حضور شرکتهای بزرگی مانند گوگل و آمازون در اروپا و دسترسی آنها به اطلاعات بسیاری که دولتها از آن محروم هستند و حق دسترسی به آنها را نیز ندارند گفت که آنها باید مالیات تعیین شده را بپردازند. وی همچنین بر لزوم پاسداری از داده های شهروندان اروپایی تاکید کرد.

رویکرد یونکر به همه‌ پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا
یکی از پرسشهای مطرح شده در این برنامه درباره برسمیت شناختن نتیجه همه پرسی در نخستین روز ماه اکتبر در کاتالونیای اسپانیا بود. آقای یونکر با اشاره به اینکه کمیسیون نمی تواند در زمینه امور داخلی کشورهای عضو دخالت کند تاکید کرد که این نهاد به تصمیم دموکراتیک مردم احترام می گذارد. وی با اینحال گفت: «در صورت آری بودن نتیجه همه پرسی برای جدایی کاتالونیا از اسپانیا، کاتالونیا عضو اتحادیه اروپا نخواهد بود و برای عضویت باید مراحل زمانبندی شده را سپری کند.»

بحران در میانمار
آقای یونکر همچنین درباره مسئله مسلمانان میانمار و بحران انسانی در این کشور سخن گفت. وی با یادآوری اینکه کمیسیون اتحادیه اروپا توانایی و اجازه دخالت در امور داخلی کشورها را ندارد، از برنامه کمک‌رسانی این اتحادیه به مردم منطقه راخین میانمار خبر داد.

از دیگر موضوعات مطرح شده در این برنامه مسئله حجاب و قربانی کردن حیوانات برای مناسک مذهبی بود. آقای یونکر با اشاره به اینکه او همواره از طرفداران حقوق حیوانات بوده تاکید کرد این پرسشی است که باید درباره آن تامل و اندیشه بیشتری کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از مهاجرت تا ترکیه؛ شش محور اصلی سخنرانی یونکر

فن در لاین در آستانه انتخابات: در ریاست کمیسیون اروپا ابقا شوم کمیسر جدید دفاعی تعیین می‌کنم

دونالد توسک در یک قدمی تشکیل دولت جدید: هدفم بازسازی جایگاه لهستان در اتحادیه اروپا است