شورشیان روهینگیا آتش‌بس یک طرفه اعلام کردند

شورشیان روهینگیا آتش‌بس یک طرفه اعلام کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شورشیان مسلمان روهینگیا روز یکشنبه اعلام کردند به دلیل بحران انسانی در میانمار به طور یک طرفه و به مدت یک ماه آتش بس می‌کنند. شورشیان موسوم به «ارتش آزادیبخش روهینگیای آراکان» که در این ناحیه با نام «حرکت الیقین» شناخته می شوند هدف از آتش بس را تسهیل کمک رسانی‌های بشر‌دوستانه اعلام کرده است.

IMPORTANT: PRESS RELEASE
(10th Sept, 2017)#ARSA hereby declares a ceasefire from offensive military operations for one month from today. pic.twitter.com/DHBjQqnyIo

— ARSA_The Army (@ARSA_Official) 9 septembre 2017

در آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد، سیصد هزار نفر که اکثریت آنها را مسلمانان روهینگیا تشکیل می دهند در پی خشونت‌ها و درگیری‌ها از استان راخین میانمار به بنگلادش گریخته‌اند.

مردم روهینگیا در استان راخین میانمار، مسلمانان سنی مذهب هستند که شمارشان در میانمار ۴۸.۷ میلیون نفری و با اکثریت بوداییان به ۱.۱ میلیون نفر می رسد.

تقریبا تمام مردم روهینگیا در استان راخین واقع در ساحل غربی میانمار ساکنند. استان راخین یکی از محروم‌ ترین استان‌های میانمار است و اغلب مسلمانان روهینگیا در اردوگاه‌ها زندگی می کنند و بدون اجازه دولت مرکزی اجازه خروج از استان راخین و سفر را ندارند. هزاران نفر از ساکنان این ناحیه که نتوانسته اند از میانمار بگریزند در جنگلها و یا مناطق دور افتاده پنهان شده اند.

سازمان عفو بین الملل بتازگی در گزارشی اعلام کرد نیروهای امنیتی میانمار در مرز با بنگلادش مین گذاری کرده اند.

ICYMI in #Myanmar: Army landmines along border with Bangladesh pose deadly threat to fleeing Rohingya https://t.co/c39UIeJgZ0pic.twitter.com/Lp3OCsoKEK

— AmnestyInternational (@amnestyusa) 9 septembre 2017

بنا به این گزارش سه نفر از جمله دو کودک در برخورد با مین زخمی شده اند و یک مرد نیز کشته شده است. بر اساس عکسهای منتشر شده دستکم یکی از مین‌های پیدا شده در مناطق مرزی مین ضدنفر و از نوع PMN-1 ساخت شوروی سابق است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسلمانان روهینگیای میانمار کیستند؟

میانمار با پیشی‌گرفتن از افغانستان به بزرگترین تولید کننده تریاک جهان تبدیل شد

نبرد با جانتا؛ تلاش شورشیان میانمار برای کنترل بر مرز مشترک این کشور و هند