شورشیان روهینگیا آتش‌بس یک طرفه اعلام کردند

شورشیان روهینگیا آتش‌بس یک طرفه اعلام کردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شورشیان مسلمان روهینگیا روز یکشنبه اعلام کردند به دلیل بحران انسانی در میانمار به طور یک طرفه و به مدت یک ماه آتش بس می‌کنند. شورشیان موسوم به «ارتش آزادیبخش روهینگیای آراکان» که در این ناحیه با نام «حرکت الیقین» شناخته می شوند هدف از آتش بس را تسهیل کمک رسانی‌های بشر‌دوستانه اعلام کرده است.


در آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد، سیصد هزار نفر که اکثریت آنها را مسلمانان روهینگیا تشکیل می دهند در پی خشونت‌ها و درگیری‌ها از استان راخین میانمار به بنگلادش گریخته‌اند.

مردم روهینگیا در استان راخین میانمار، مسلمانان سنی مذهب هستند که شمارشان در میانمار ۴۸.۷ میلیون نفری و با اکثریت بوداییان به ۱.۱ میلیون نفر می رسد.

تقریبا تمام مردم روهینگیا در استان راخین واقع در ساحل غربی میانمار ساکنند. استان راخین یکی از محروم‌ ترین استان‌های میانمار است و اغلب مسلمانان روهینگیا در اردوگاه‌ها زندگی می کنند و بدون اجازه دولت مرکزی اجازه خروج از استان راخین و سفر را ندارند. هزاران نفر از ساکنان این ناحیه که نتوانسته اند از میانمار بگریزند در جنگلها و یا مناطق دور افتاده پنهان شده اند.

سازمان عفو بین الملل بتازگی در گزارشی اعلام کرد نیروهای امنیتی میانمار در مرز با بنگلادش مین گذاری کرده اند.


بنا به این گزارش سه نفر از جمله دو کودک در برخورد با مین زخمی شده اند و یک مرد نیز کشته شده است. بر اساس عکسهای منتشر شده دستکم یکی از مین‌های پیدا شده در مناطق مرزی مین ضدنفر و از نوع PMN-1 ساخت شوروی سابق است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسلمانان روهینگیای میانمار کیستند؟

دولت نظامی میانمار و جلوگیری از حق دسترسی به خدمات پزشکی؛ پسر آنگ سان سوچی از بیماری مادرش خبر داد

دولت نظامیان میانمار ۶ سال از محکومیت حبس آنگ سان سوچی را عفو کرد؛ سوچی در بازداشت باقی می‌ماند