درخواست توتو و ملاله از جامعه جهانی برای واکنش به خشونتها در میانمار

درخواست توتو و ملاله از جامعه جهانی برای واکنش به خشونتها در میانمار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ملاله یوسف‌زی، برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۴ میلادی می گوید که «جامعه جهانی» باید برای محافظت از اقلیت مسلمانان میانمار وارد عمل شود.

خانم یوسف‌زی همچنین بار دیگر از آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار و دیگر برنده جایزه صلح نوبل خواست تا در دفاع از مردم روهینگیا صحبت کند. او گفت: «ما نمی توانیم در وضعیت کنونی ساکت بمانیم. شمار مردمی که آواره شده اند صدها هزار نفر است.»

این فعال حقوق بشر که اکنون دانشجوی دانشگاه اکسفورد بریتانیا است، در جریان سخنرانی در این دانشگاه خواستار واکنش بین المللی به خشونتها در میانمار شد. او گفت: «فکر می کنم ما حتی نمی توانیم برای لحظه‌ای تصور کنیم که اگر تابعیت و حق زندگی مان در یک کشور کاملا انکار شود، چه خواهد شد.»

او افزود: «این یک موضوع حقوق بشری است و دولتها باید به آن واکنش نشان دهند. مردم آواره شده اند و با خشونتهای زیادی مواجه هستند. کودکان از تحصیل محرومند، نمی توانند از حقوق اساسی بهره مند شوند و در وضعیت ترور بسر می برند.»

برنده جایزه صلح نوبل در ادامه گفت: «ما باید بیدار شویم و واکنش نشان دهیم. من امیدوارم آنگ سانگ سو چی نیز به این مساله واکنش نشان دهد.»
ملاله یوسف‌زی که اکنون بیست ساله است همچنین ابراز خوشحالی کرده است که همچون بی‌نظیر بوتو، دیگر «رهبر زن قدرتمند» پاکستان در آکسفورد به تحصیل می پردازد.

دزموند توتو، اسقف اعظم آفریقای جنوبی و برنده جایزه صلح نوبل در سال ۱۹۸۴ میلادی نیز از سکوت آنگ سان سوچی در قبال وقایع ایالت راخین انتقاد کرد. او همچنین در نامه ای از آنگ سان سوچی خواست برای پایان دادن به خشونتها و محافظت از اقلیت مسلمانان در این کشور وارد عمل شود.

واکنش دبیرکل سازمان ملل متحد

این هفته آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز خواستار آن شد که به مسلمانان روهینگیا حق شهروندی و یا دستکم یک وضعیت قانونی داده شود. او هشدار داد ادامه خشونتها در روهینگیا منجر به بی‌ثباتی منطقه خواهد شد.

آقای گوترش اعلام کرد که طی نامه‌ای رسمی به شورای امنیت، مراحل مختلفی را برای پایان دادن به خشونتها در میانمار پیشنهاد داده است.

دبیرکل سازمان ملل نیز از جامعه بین المللی خواست تا برای جلوگیری از شدت یافتن این بحران، به دنبال راه حل جامعی باشند. او همچنین از مقامات میانمار خواست تا برای تامین امنیت و کمک به افراد نیازمند و دسترسی آنها به کمکهای اساسی برای زندگی اقدام کنند.

او همچنین تاکید کرد که ضروریست که حق داشتن یک زندگی عادی، آزادی حرکت، دسترسی به بازار کار، آموزش و خدمات درمانی برای مسلمانان روهینگیا به رسمیت شناخته شود.

آخرین اخبار درباره رویدادهای مرتبط با مسلمانان روهینگیا را می توانید در اینجا دنبال کنید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان عمر پرچمدار کلیسا در جنبش ضد آپارتاید؛ اسقف اعظم، دزموند توتو درگذشت

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل: آنگ سان سوچی فاقد رهبری اخلاقی است

ملاله یوسف زی: آنگ سانگ سوچی رفتار «شرم آور» با مسلمانان روهینگیا را محکوم کند