Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ملاله یوسف زی: آنگ سانگ سوچی رفتار «شرم آور» با مسلمانان روهینگیا را محکوم کند

ملاله یوسف زی: آنگ سانگ سوچی رفتار «شرم آور» با مسلمانان روهینگیا را محکوم کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ملاله یوسف زی، جوانترین برنده جایزه نوبل صلح از آنگ سانگ سوچی که او نیز برنده این جایزه است خواست تا برخورد «شرم آور» با مسلمانان روهینگیا در میانمار را محکوم کند.

خانم یوسف زی که در سال ۲۰۱۲ میلادی به خاطر دفاع از حق تحصیل دختران از ناحیه سر هدف گلوله طالبان پاکستان قرار گرفت اما از مرگ نجات یافت می گوید که «جهان منتظر» است تا خانم سوچی به سکوت خود در قبال آنچه که بر مسلمانان در استان راخین اتفاق می افتد پایان دهد.

آیا برندۀ میانماری نوبل به کشتار مسلمانان روهینگیا بی‌اعتناست؟

دفتر آنگ سانگ سوچی، رهبر ملی میانمار و برنده جایزه نوبل در واکنش به بحران در میانمار، کارکنان بنیادهای خیریه و انساندوستانه را متهم کرده است که از «تروریست‌ها» حمایت می کنند.

آنگ سانگ سوچی به دلیل فعالیت‌های دموکراسی خواهانه‌اش ۱۵ سال را در بازداشت خانگی گذارنده و جایزۀ نوبل صلح را دریافت کرده است.

برخی‌ها اکنون در شبکه های اجتماعی با انتقاد از موضع خانم آنگ از بنیاد نوبل می خواهند تا جایزه صلح از وی گرفته شود.

میانمار مانع کمک‌رسانی سازمانهای بین‌المللی به مسلمانان روهینگیاست

دولت میانمار مانع کمک رسانی نهادهای تابع سازمان ملل متحد به هزاران مسلمان روهینگیا شده است که بدنبال درگیری‌های خونین در بحبوحه بحرانی کم‌سابقه در استان راخین این کشور گرفتار شده اند.

به نوشته روزنامه گاردین، هزاران نفر در استان راخین یا در مرز میانمار و بنگلادش گرسنه، درمانده و گرفتارند و از نیازهای اولیه همچون دارو و آب آشامیدنی محروم هستند.

سازمانها و بنیادهای خیریه شناخته شده همچون اوکسفام و سازمان خیریه «سیو د چیلدرن» (نجات کودکان) نیز منتقد مانع تراشی‌های دولت میانمار در دسترسی آنان به مناطق بحران زده اند.

بدنبال درگیرهای سال ۲۰۱۲ میلادی بین مسلمانان و بوداییان در میانمار، ۱۰۰ هزار مسلمان روهینگیا آواره و در کمپ‌ها اسکان سافتند.

هزاران نفر از این افراد اخیرا و پس از آنکه گروهی از شبه نظامیان در ۲۵ اوت به نیروهای نظامی دولت حمله کردند آواره و صدها نفر کشته شده اند.

روستاییان مسلمان که از استان راخین گریخته و وارد بنگلادش یا در مرز گرفتار شده اند می گویند که نظامیان و سربازان ارتش خانه‌های آنان را به آتش می کشند و ابایی از کشتن آنان ندارند.

دولت میانمار اما شبه نظامیان شورشی را به آتش زدن عمدی خانه ها و کشتن بوداییان و هندوها متهم می کند.

شمار مسلمانان میانمار که عمدتا روهینگیا نامیده می شوند و در استان راخین این کشور ساکن هستند ۱.۱ میلیون نفر تخمین زده می شود. دولت میانمار تا به امروز به مسلمانان روهینگیا شهروندی اعطاء نکرده است، موضوعی که انتقاد و محکومیت جامعه بین الملل را بدنبال داشته است.

ویویان تن، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در منطقه شمار افرادی را که از خشونت‌ها در روهینگیا گریخته و وارد بنگلادش شده اند ۷۳ هزار نفر ذکر کرده است. خبرگزاری رویترز اما شمار آوارگان را ۹۰ هزار نفر گزارش می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوانترین برنده صلح نوبل به خانه برگشت

۴۰۰ مسلمان روهینگیا در یک هفته به قتل رسیدند؛ ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل

آنگ سان سوچی امدادگران بین‌المللی را به حمایت از تروریست‌ها متهم کرد