Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل: آنگ سان سوچی فاقد رهبری اخلاقی است

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل: آنگ سان سوچی فاقد رهبری اخلاقی است
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل می گوید روز دوشنبه در جلسه هیات بین المللی رسیدگی به وضعیت اقلیت روهینگیا جدالی لفظی بین وی و آنگ سان سوچی، مشاور ارشد و سخنگوی دولت میانمار روی داد.

آگهی

بیل ریچاردسون، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل می گوید آنگ سان سوچی، مشاور ارشد دولت میانمار فاقد «رهبری اخلاقی» است.

دیپلمات کهنه کار آمریکایی همچنین ضمن اعلام کناره گیری خود از هیات بین المللی برای بررسی بحران روهینگیا این هیات را که توسط دولت میانمار تشکیل شده است به «سرپوش گذاری» بر عملکرد دولت این کشور متهم کرد.

بیل ریچاردسون یکی از ۱۰ عضو هیات بین المللی تشکیل شده توسط دولت میانمار برای بررسی بحران روهینگیا بود. کناره گیری او از این هیات مشورتی همزمان با سفر اعضای آن به ایالت راخین میانمار اعلام شد. وی در دوران زمامداری بیل کلینتون مدتی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد و سپس وزیر انرژی ایالات متحده بود.

نزدیک به ۷۰۰ هزار از مسلمانان روهینگیا به دلیل خشونت نیروهای امنیتی از ایالت راخین در غرب میانمار گریخته اند.

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل می گوید روز دوشنبه در جلسه هیات بین المللی رسیدگی به وضعیت اقلیت روهینگیا جدالی لفظی بین وی و آنگ سان سوچی، مشاور ارشد و سخنگوی دولت میانمار روی داد. به گفته بیل ریچاردسون دلیل این مشاجره اشاره وی به پرونده دو خبرنگار رویترز که در میانمار متهم به «نقض اسرار حکومتی» شده اند، بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سفیر پیشین ایالات متحده افزود که آنگ سان سوچی در پاسخ به وی «برآشفته» شده و تاکید کرده است که رسیدگی به پرونده این دو خبرنگار وظیفه این هیات مشورتی نیست.

سخنگوی آنگ سان سوچی در واکنش به استعفای بیل ریچارسون ضمن ابراز تاسف از این امر، وی را به خروج از چارچوب دستورکار جلسات هیات مشورتی متهم کرد.

دو خبرنگار خبرگزاری رویترز روز ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) به اتهام در اختیار داشتن اسناد محرمانه مرتبط با وضعیت امنیتی در ایالت راخین بازداشت شدند.

عملکرد منفعلانه آنگ سان سوچی، یکی از برندگان پیشین جایزه صلح نوبل، در قبال بحران در ایالت راخین انتقادات زیادی را طی ماههای گذشته برانگیخت. هرچند بسیاری با امضای طوماری خواستار بازپس گیری جایزه صلح نوبل او شدند اما کمیته اهداء کننده این جایزه اعلام کرد که چنین اقدامی صورت نخواهد گرفت.

ملاله یوسف زی و دزموند توتو، دو برنده دیگر جایزه صلح نوبل از آنگ سان سوچی انتقاد کرده بودند. دانشگاه آکسفورد نیز تصویر او را از محل ورودی این دانشگاه به انبار خود منتقل کرده بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشگاه آکسفورد تابلوی آنگ سان سوچی را به انبار منتقل کرد

درخواست توتو و ملاله از جامعه جهانی برای واکنش به خشونتها در میانمار

نبرد با جانتا؛ تلاش شورشیان میانمار برای کنترل بر مرز مشترک این کشور و هند