Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پایان عمر پرچمدار کلیسا در جنبش ضد آپارتاید؛ اسقف اعظم، دزموند توتو درگذشت

اسقف اعظم، دزموند توتو
اسقف اعظم، دزموند توتو Copyright آسوشیتد پرس
Copyright آسوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهور آفریقای جنوبی اعلام کرد: «درگذشت اسقف اعظم دزموند توتو، فصل دیگری از سوگ ملت برای وداع با نسلی از انسان‌های برجسته در آفریقای جنوبی است که کشوری آزاد را برای ما به ارث گذاشتند».

آگهی

دزموند توتو، از نمادهای بارز جنبش ضد نژادپرستی در آفریقای جنوبی روز یکشنبه در ۹۰ سالگی درگذشت.

این خبر از سوی سیریل رامافوزا، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی اعلام شد. وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «درگذشت اسقف اعظم دزموند توتو، فصل دیگری از سوگ ملت برای وداع با نسلی از انسان‌های برجسته در آفریقای جنوبی است که کشوری آزاد را برای ما به ارث گذاشتند».

دزموند مپیلو توتو یکی از شناخته شده‌ترین چهره‌های جنبش ضدآپارتاید آفریقای جنوبی در داخل و خارج از این کشور و یکی از نیروهای محرک این جنبش برای پایان دادن به سیاست جداسازی نژادی و تبعیضی بود که از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۹۱ میلادی از سوی دولت اقلیت سفیدپوست علیه اکثریت سیاهپوست آفریقای جنوبی اعمال می‌شد.

توتو در سال ۱۹۶۰ در جریان برقرار بودن رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی به عنوان کشیش منصوب شد و از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۸ میلادی به عنوان دستیار اسقف ژوهانسبورگ خدمت کرد.

او در سال ۱۹۸۵ اسقف ژوهانسبورگ، بزرگترین شهر کشور آفریقای جنوبی شد و سپس در قامت اولین اسقف اعظم سیاهپوست کیپ تاون، پایتخت و دومین شهر بزرگ این کشور به فعالیت‌های مذهبی خود ادامه داد.

او در تمام دوران فعالیتش در کلیسا، همواره از نقش برجسته خود برای سخن گفتن علیه ظلم و ستم بر سیاهپوستان کشورش استفاده کرد و همیشه می‌گفت که انگیزه‌هایش مذهبی است و نه سیاسی.

پس از آنکه نسلون ماندلا در سال ۱۹۹۴ میلادی به عنوان اولین رئیس جمهوری سیاهپوست آفریقای جنوبی آغاز به کار کرد نیز از توتو برای پذیرش مسئولیت کمیسیون حقیقت و آشتی دعوت شد؛ کمیسیونی که به تحقیق درباره جنایات سفیدپوستان و سیاهپوستان در دوران رژیم آپارتاید می‌پرداخت.

AP Photo
Desmond Tutu and Tibetan spiritual leader the Dalai LamaAP Photo

توتو که در سال ۱۹۸۴ میلادی برنده جایزه صلح نوبل شده بود، حتی پس از سقوط رژیم نژادپرست آپارتاید هرگز از رویارویی با کاستی‌ها یا بی‌عدالتی‌ها در آفریقای جنوبی ابایی نداشت.

توتو همچنین در زمان ریاست جمهوری نلسون ماندلا، اصطلاح «ملت رنگین کمان» را برای توصیف آفریقای جنوبی ابداع و رایج کرد.

سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی در زمان اعلام رسمی خبر درگذشت او تاکید کرد که توتو به عنوان نماد مذهبی مبارزات ضدنژادپرستی نشان داد که ایمان بدون عمل مرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست توتو و ملاله از جامعه جهانی برای واکنش به خشونتها در میانمار

اعطای نشان افتخار دانشگاه ناپل به توتو

اسقف توتو برخلاف کلیسا مخالفتی با مرگ اختیاری ندارد