Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

استفاده از کیسه‌های پلاستیکی؛ کنیا سختگیرانه‌ترین قانون جهان را وضع کرد

استفاده از کیسه‌های پلاستیکی؛ کنیا سختگیرانه‌ترین قانون جهان را وضع کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تولید، فروش و مصرف کیسه‌های پلاستیکی از روز دوشنبه ۶ شهریور (۲۸ اوت) امسال در کشور کنیا ممنوع اعلام شد.

کسانی که به این تصمیم دولت بی‌توجهی کنند، ۴ سال زندانی و یا ۴۰ هزار دلار جریمه نقدی خواهند شد. گفته می‌شود این تصمیم دولت کنیا سخت‌گیرانه‌ترین تصمیم و قانون جهان در نوع خود در مبارزه با آلودگی‌های ناشی از کیسه‌های پلاستیکی است.

کشور کنیا که در شرق قاره آفریقا واقع شده برغم دشواری‌های اقتصادی و اجتماعی که با آنها دست به گریبان است، به ۴۰ کشور دیگر از جمله چین، فرانسه، رواندا و ایتالیا پیوسته است، کشورهایی که استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را منع کرده‌ یا بر آن مالیات سنگین وضع کرده‌اند.

حبیب ال-هابر یک کارشناس در امور دریا که با برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در کنیا همکاری می‌کند، معتقد است که «اگر مصرف کیسه‌های پلاستیکی کنترل نشود تا سال ۲۰۵۰ میلادی تعداد پلاستیک‎های رها شده در اقیانوس‌ها بیشتر از تعداد ماهی‌ها خواهد بود.»

براساس قانون جدید، پلیس کنیا اجازه دستگیری هر فردی را که حامل کیسه پلاستیکی است، دارد اما «جودی ویکانگو»، وزیر محیط زیست کنیا می‌گوید که «این قانون ابتدا درباره تولید کنندگان و عرضه‌کنندگان کیسه‌های پلاستیکی اعمال خواهد شد.»

حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال زمان لازم است تا کیسه‌های پلاستیکی تجزیه شوند. پلاستیک‌های بازمانده در طبیعت از طریق ماهی‌ها، دام و طیور می‌توانند وارد چرخه غذایی انسان شده و مشکل ساز شوند.

گفته می‌شود حدود ۱۰ سال زمان لازم است تا مشکل آلودگی ناشی از مصرف کیسه‌های پلاستیکی در کنیا رفع شود.

سوپرمارکت‌های بزرگ زنجیره‌ای کنیا در همراهی با این قانون به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند، از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان جهانی بهداشت: نوشیدن آب حاوی ذرات ریزپلاستیک «خطرناک» نیست

در بطری‌های آب مارک‌های بزرگ، ذرات ریز پلاستیک وجود دارد

چرا بوتسوانا آلمان را به فرستادن ۲۰ هزار فیل تهدید کرده است؟