Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

در بطری‌های آب مارک‌های بزرگ، ذرات ریز پلاستیک وجود دارد

در بطری‌های آب مارک‌های بزرگ، ذرات ریز پلاستیک وجود دارد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پژوهشگران دانشگاه نیویورک در این تحقیق ۲۵۰ بطری خریداری شده از نه کشور مختلف را آزمایش کرده و دریافتند که به‌طور متوسط ۱۰ ذره پلاستیک در هر بطری یک لیتری وجود دارد که قطر هر کدام به اندازه یک تار موی انسان است.

آگهی

نتایج یک تحقیق علمی بروی بطری‌های آب چندین شرکت بزرگ نشان داده است که تقریبا در همه این بطری‌ها، ذرات ریز پلاستیک وجود دارد.

پژوهشگران دانشگاه نیویورک در این تحقیق ۲۵۰ بطری خریداری شده یازده نام تجاری از ۹ کشور مختلف را آزمایش کرده و دریافتند که به‌طور متوسط ۱۰ ذره پلاستیک در هر بطری یک لیتری وجود دارد که قطر هر کدام به اندازه یک تار موی انسان است.

شری میسون، استاد شیمی دانشگاه در گفتگو با بی‌بی‌سی جهانی ضمن اشاره به اینکه در «بطری‌های مختلف از نام‌های تجاری مختلف» این ذرات پلاستیکی را یافته‌اند گفت: «این تحقیق برای هدف قرار دادن نام تجاری خاصی نیست و واقعا نشان می‌دهد که پلاستیک در همه جا هست و اینکه این ماده تا چه اندازه‌ در جامعه فراگیر شده است تا حدی که حتی با محصولات مصرفی روزانه ما مثل آب گره خورده است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

بیشتر بخوانید:

این استاد دانشگاه نیویورک اضافه می کند که سال گذشته در پژوهشی دیگر، ذرات پلاستیک را در نمونه‌های آب شیرین، غذاهای دریایی، آبجو، نمک دریایی و حتی هوا یافته است.

شرکت‌هایی که بطری‌های آب آنها در این تحقیقات مورد آزمایش قرار گرفته‌اند می‌گویند که تولید محصولاتشان با استاندارد‌های جهانی مطابقت دارد.

دانشمندان می‌گویند که این ذرات پلاستیکی را در «بطری‌های مختلف از نام‌های تجاری مختلف» یافته‌اند

در این تحقیقات بطری‌های این کارخانه های تولید آب معدنی و گازدارمورد آزمایش قرار گرفته‌اند:

نام‌های تجاری بین المللی:

آکوآفینا (Aquafina)، داسانی (Dasani)، اویان (Evian)، نستله پیور لایف (Nestle Pure Life) و سان پلگرینو (San Pellegrino)

نام‌های تجاری محلی:

آکوآ Aqua (اندونزی)، بیسلری Bisleri (هند)، اپیورا Epura (مکزیک)، گرولستینر Gerolsteiner (آلمان)، مینالبا Minalba (برزیل) و واهاها Wahaha (چین)

دانشمندان می‌گویند با وجود اینکه شواهدی مبنی بر آسیب رساندن ذرات پلاستیک کوچک به بدن نیافته‌اند اما باید تبعات بالقوه این مساله را توسط روش‌های علمی بررسی کرد.

این پژوهشگران می‌افزایند که مردم در کشورهایی که دسترسی به آب آشامیدنی پاک امکان‌پذیر نیست، بهتر است که به نوشیدن آب کارخانجات ادامه دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استفاده از کیسه‌های پلاستیکی؛ کنیا سختگیرانه‌ترین قانون جهان را وضع کرد

ضایعات پلاستیکی در شکم نهنگ کشته شده در ساحل نروژ

آیا جدا خوابیدن زوج‌ها فوایدی هم دارد؟