کاروان داعش به محل مبادله جسد محسن حججی در شرق سوریه رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کاروان داعش به محل مبادله جسد محسن حججی در شرق سوریه رسید

کاروان جنگجویان گروه داعش در چارچوب توافق این گروه اسلامگرای افراطی با حزب الله لبنان، به محل تعیین شده در شرق سوریه برای انجام مبادلات نهایی بین دو طرف رسید.

قرار است حزب الله لبنان براساس توافق حاصل شده در ازای تحویل گرفتن یک اسیر جنگی و اجساد کشته شدگان خود اجازه ورود کاروان جنگجویان داعش و خانواده هایشان به مناطق تحت کنترل این گروه را بدهد. جسد محسن حججی، عضو لشکر زرهی هشت نجف اشرف، متعلق به سپاه پاسداران ایران نیز در همین راستا توسط اعضای داعش به حزب الله لبنان تحویل داده خواهد شد.


شبکه عربی المیادین روز دوشنبه گزارش کرده بود که توافق بر سر انتقال نیروهای داعش از منطقه مرزی سوریه و لبنان به شرق سوریه، شامل استرداد جسد محسن حججی از سوی گروه داعش می شود.


انتقال جنگجویان گروه داعش و خانواده هایشان از منطقه مرزی بین سوریه و لبنان به شرق سوریه روز دوشنبه آغاز شده بود. دمشق روز یکشنبه با آتش بس و انتقال جنگجویان داعش از منطقه مرزی به دیرالزور موافقت کرده بود. ارتش سوریه کاروان جنگجویان داعش را در طول مسیر همراهی کرد.


گروه حزب الله پیش از این اعلام کرده بود که شبه نظامیان داعش اجساد دو تَن از اعضای این گروه را تحویل داده اند. بنا به اعلام حزب الله، داعش همچنین موافقت کرده است به تعیین سرنوشت چند سرباز مفقودالاثر ارتش لبنان کمک کند.

توافق بین حزب الله و داعش که به «جرود» مشهور شده است پس از تهاجم یک هفته‌ای علیه نیروهای داعش در سه جبهه مختلف توسط ارتش لبنان، ارتش سوریه و گروه حزب الله به دست آمد. لبنان برای اولین بار طی سالهای اخیر کنترل تمام مرز این کشور با سوریه را در اختیار گرفته است.

گروه داعش روز نهم اوت (برابر با ۱۸ مرداد) تصاویری از کشتن محسن حججی را که در منطقه ای مرزی بین سوریه، عراق و اردن به اسارت این گروه در آمده بود، منتشر کرد.