سوریه توافق حزب الله لبنان با داعش را تایید کرد

سوریه توافق حزب الله لبنان با داعش را تایید کرد
نگارش از Euronews

دمشق روز یکشنبه با انتقال نیروهای داعش از مرز سوریه و لبنان به دیرالزور موافقت کرد. پیش از این حزب الله لبنان و داعش توافق کرده بودند که نیروهای این گروه اسلامگرای افراطی از مرز لبنان به مناطق شرقی سوریه منتقل شوند.

به این ترتیب دولت سوریه توافق میان حزب الله لبنان و داعش را مورد تایید قرار داد. تلویزیون دولتی سوریه به نقل از یک مقام نظامی این کشور گفت که پس از «پیروزی‌های نیروهای مسلح ما و حزب الله در قلمون…(با اجرای) توافق میان حزب الله و تروریست‌های داعش مورد موافقت قرار گرفت.»

در حال حاضر سه نبرد با فاصله جغرافیایی کمی علیه گروه داعش در مرزهای سوریه با لبنان در جریان است. نیروهای ارتش سوریه و حزب الله لبنان از دو محور مختلف در منطقه قلمون غربی عملیات نظامی علیه داعش را آغاز کرده کرده‌اند. همزمان ارتش لبنان نیز عملیات علیه داعش را در عرسال ادامه می‌دهد.

ارتش لبنان روز یکشنبه حملاتش علیه داعش متوقف کرد تا مذاکرات با داعش برای آزادی سربازان لبنانی به سرانجام برسد. طبق اعلام ارتش از روز یکشنبه ساعت هفت صبح بوقت محلی در نقاط مرزی راس بعلبک و جرود القاع آتش بس برقرار شده است.

حزب الله لبنان و ارتش سوریه نیز در آنسوی مرزها و در منطقه کوهستانی قلمون غربی با داعش اعلام آتش بس کوتاه مدت کرده اند.

حدود ۶۰۰ شبه نظامی داعش در منطقه کوهستانی مرزی سوریه با لبنان حضور دارند و از نظر لبنان همچون تهدیدی برای امنیت کشور به حساب می آیند.


داعش در ماه اوت ۲۰۱۴ با حمله به پاسگاه پلیس در شهر عرسال لبنان ۳۰ سرباز و پلیس را ربود که از میان ۵ نفر به دست نیروهای داعش کشته شدند و یک نفر از آنها نیز در اثر جراحت در گذشت. ۱۶ نفر از این سربازان در سال ۲۰۱۵ در مبادله اسرا میان دو طرف آزاد شدند و هنوز ۹ سرباز ارتش لبنان در اسارت نیروهای داعش هستند.

ژنرال عباس ابراهیم، رییس آژانس امنیت داخلی لبنان ساعتی پیش اعلام کرد که به احتمال زیاد همه سربازان دربند جان خود را از دست داده باشند. پیش تر حزب الله لبنان اطلاعاتی را در مورد مکان احتمالی نگهداری اسرا بدست آورده و آن را در اختیار فرماندهی ارتش لبنان گذاشته بود.

مطالب مرتبط