Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خشونت کم سابقه در ایالت راخین میانمار با بیش از یکصد کشته

خشونت کم سابقه در ایالت راخین میانمار با بیش از یکصد کشته
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در پی وقوع یکی از شدیدترین درگیری‌ها در غرب میانمار، هزاران نفر از مسلمانان روهینگیا و نیز بودائیان ساکن در ایالت راخین، برای حفظ جان خود از این منطقه فرار کردند.

خشونتهای اخیر که طی ۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است تا کنون ۱۰۴ کشته بر جای گذاشته و سازمان ملل و برخی از سازمان‌های خیریه بین المللی را مجبور کرده است که کارکنان خود را از این منطقه خارج کنند.

در پی این حملات که به گفته مقامات این ایالت ۱۵۰ شورشی آغازگر آن بودند، ۱۲ نفر از نیروهای امنیتی میانمار نیز کشته شدند.

موج جدید فرار مردم از مناطق شمالی ایالت راخین پس از آن آغاز شد که شورشیان این منطقه روز جمعه با سلاح‌های سرد و بمب‌های دست ساز به ۳۰ ایستگاه پلیس و یک پایگاه ارتش حمله کردند. این درگیری‌ها در روزهای شنبه و یکشنبه نیز ادامه داشت.

غیرنظامیان که بخش قابل توجهی از آنها زنان و کودکان هستند، در تلاشند تا پس از فرار از مناطق درگیری، با عبور از رودخانه «ناف» وارد خاک بنگلادش شوند.

با وجود مخالفت بنگلادش با پذیرش این مهاجران و تشدید کنترل‌های مرزی، حدود ۲ هزار نفر توانسته اند از روز جمعه تا کنون از مرز گذشته و وارد بنگلادش شوند.

با تشدید درگیری ها، دولت میانمار نیز هزاران روستایی غیرمسلمان را از مناطق مسکونی، صومعه‌ها و روستاهای نزدیک محل درگیری تخلیه کرد.

شیوۀ برخورد با حدود ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار مسلمان روهینگیا در ایالت راخین که بخش عمدۀ جمعیت آن بودایی هستند به چالش بزرگی برای آنگ سان سوچی، رهبر ملی میانمار تبدیل شده است. او این حملات را محکوم کرده و به ستایش از واکنش نیروهای امنیتی پرداخته است.

این انتقاد به خانم آنگ وارد شده است که وی، از اکتبر گذشته که دور جدید تنش‌ها و درگیری‌ها در این ایالت آغاز شد، هیچگاه در دفاع از حقوق اقلیت مسلمان این منطقه لب به سخن نگشوده است.

مسلمانان روهینگیا سالهاست که در غرب میانمار در تبعیض زندگی می کنند. آنها شهروند میانمار به شمار نمی روند و برای سفر کردن با محدودیت‌های بسیاری مواجه هستند. از نظر بودائیان این ایالت، آنها مهاجران غیرقانونی بنگلادش هستند.

خشونتها چند ساعت پس از آن آغاز شد که سرانجام روز پنجشنبه و پس از یکسال تحقیق، گزارش کمیسیون مشورتی به ریاست کوفی عنان دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد، درباره وضعیت مسلمانان ایالت روهینگیا منتشر شد. این گزارش هشدار می دهد که در صورت عدم تغییر سیاست دولت در قبال اقلیت مسلمان روهینگیا، ناآرامی‌ها در این منطقه می تواند از کنترل خارج شود.

نیروهای دولتی با آغاز درگیری‌ها از اکتبر ۲۰۱۶ میلادی با این ادعا که نیروهای تروریستی در میان جمعیت روهینگیا مخفی شده اند، عملیات متعددی را در این منطقه به اجرا گذاشته اند.

پناهجویانی که وارد بنگلادش می شوند از به آتش کشیده شدن روستاها، تجاوز به مادران و دختران و اعدام خانواده‌ها می گویند.

یانگهی لی، گزارشگر ویژه سازمان ملل در ماه مارس اعلام کرد که در میانمار احتمالا جنایت علیه بشریت روی داده است. او گفت: «هنگامی‌ که ۷۷ هزار نفر شهرهایشان و همه چیز را ترک می کنند، جامعه بین الملل واقعا باید وارد عمل شود.»

یک گروه شورشی به نام «ارتش رستگاری روهینگیای آراکان» که پیش از این با نام «حرکت الیقین» شناخته می شد، در توییتر ضمن پذیرش مسئولیت حملات اخیر به نظامیان میانمار اعلام کرد که این گامی مشروع برای دفاع از مردمی است که تحت آزار قرار گرفته اند و با هدف آزاد کردن ستم دیدگان از دستان ستمگران انجام می شود.

دولت میانمار بسیاری از اتهاماتی را که علیه ارتش این کشور وارد می شود، از جمله نقض گسترده حقوق بشر، رد می کند و از آنجا که برای سفر نمایندگان رسانه‌های بین المللی و سازمانهای فعال در زمینه حقوق بشر به این منطقه نیز محدودیتهای زیادی وجود دارد، بررسی شدت و نوع خشونت‌های اعمال شده بسیار سخت است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راننده سازمان جهانی بهداشت حین انتقال نمونه‌های کرونا در میانمار کشته شد

پاپ فرانچسکو به میانمار سفر می‌کند

انتشار یک ویدئو گواهی بر سرکوب مسلمانان در میانمار