وزیر ارتباطات ایران: مدیران توییتر برای اعتمادسازی آماده‌اند

وزیر ارتباطات ایران: مدیران توییتر برای اعتمادسازی آماده‌اند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمدجواد آذری جهرمی، وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات ایران می‌گوید مدیران پیام‌رسان توییتر برای «اعتمادسازی» آماده اند. آقای آذری جهرمی پیش‌تر و در زمانی که در انتظار رای اعتماد مجلس بود، رفع محدودیت‌های دسترسی کاربران به فضای مجازی را یکی از الویت‌های خود عنوان کرده بود.

جوان‌ترین وزیر کابینه حسن روحانی روز سه‌شنبه در مصاحبه با روزنامه ایران، فیلترینگ توییتر در این کشور را یک موضوع «حاکمیتی» توصیف کرد و گفت: «این شبکه در رخداد سال ۸۸ موضعی علیه حکومت ایران داشت. در آن زمان و براساس اظهاراتی که از سوی مدیر این شبکه مطرح شد دولت ایران این تصور را داشت که آنها در امور داخلی کشور دخالت کرده‌‎اند و فیلتر توئیتر به این دلیل اتخاذ شد.»

در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال۱۳۸۸ در ایران، یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بنا به درخواست دولت این کشور، توییتر تعمیرات خود را برای حمایت از تبادل اطلاعات معترضان ایرانی به تعویق انداخت.

آقای آذری جهرمی که پیش از ورود به وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات در رده‌های مدیریتی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مشغول به کار بوده در این گفتگو، دلیل محدودیت‌های دسترسی به فضای مجازی در ایران را یا «امنیتی» یا «اخلاقی» توصیف کرد و با اشاره به آمادگی توییتر برای گفتگو با ایران افزود: ‌«این سرویس‌دهنده اعلام آمادگی رسمی خود را مطرح کرده و اعلام داشته که حاضر به گفت‌و‌گو برای حل مشکلات است. فکر می‌کنم با توجه به شرایط حال حاضر زمینه برای این گفت‌و‌گو و تعامل وجود دارد. فضای توئیتر فضایی با محتویات غیر اخلاقی نیست که باید مسدود باقی بماند چرا که بیشتر فضای این شبکه معقول است. بنابراین تنها از راه اعتماد‌سازی از سوی همین شبکه، امکان رفع فیلترینگ آن وجود دارد.»


در سال‌های گذشته و همزمان با مسدود شدن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر، پیام‌رسان تلگرام مشترکان بسیاری را در این کشور به خود جلب کرد.

در جریان بررسی صلاحیت آقای آذری جهرمی در مجلس، محمدعلی پورمختار، نماینده بهادر و کبودرآهنگ، در مخالفت با وزیر پیشنهادی گفته بود: « وزارت ارتباطات را به وزارت اطلاعات دوم تبدیل نکنید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توییتر می‌گوید کارکنانش پیامهای کاربران را نمی‌خوانند

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟