گشت‌ حجاب تاجیکستان: زنان روسری‌هایشان را تاجیکی ببندند

گشت‌ حجاب تاجیکستان: زنان روسری‌هایشان را تاجیکی ببندند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دولت تاجیکستان با تشکیل گشت‌های مد و لباس زنان را از پوشیدن روسری به سبکی که میان زنان مسلمان رایج است منع می کند.

دیل‌آرا زن مسلمان ۳۰ ساله تاجیک هنگامی که اوایل ماه اوت کودکانش را به مطب پزشک می برد با چند نفر از ماموران گشت های مد و لباس مواجه شد که از او در مورد نوع بستن روسریش بازجویی کردند.

دیلورا گفته است که ماموران او و دیگر زنان مسلمانی که مانند او روسری پوشیده بودند را در داخل کلینیک از دیگر زنان جدا کردند و در اتاقی دیگر آنان را مجبور کردند تا روسریهایشان را باز کرده و به سبک سنتی تاجیکی ببندند.

دیلورا گفته است که مقامات با ارعاب و تهدید از آنها خواسته اند که فقط به سبک سنتی لباس بپوشند و او در اعتراض به آنها گفته است که چرا آنها لباس های سبک غربی به تن کرده اند.

با اینکه قانونی در ممنوعیت پوشش حجاب در تاجیکستان وجود ندارد با این حال دیلورا گفته است که این مقامات به او گفته اند که او ممکن است بخاطر «پوشیدن حجاب به شیوه بیگانگان» با جریمه مواجه شود.

دیده بان حقوق بشر گفته است که دولت تاجیکستان از عبارت «لباس سنتی» برای اشاره غیر مستقیم به حجاب استفاده می کند. گشت های مد و لباس در پایتخت این کشور با حضور در پارک ها، فروشگاهها سازمانهای دولتی به کسانی که حجاب رایج زنان مسلمان را می پوشند تذکر می هند و در اصل هدف این گشت ها زنان مسلمان است.


گزارش آزادی های مذهبی که در ماه مه سال ۲۰۱۶ از سوی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده نشان می دهد که در موارد متعدد زنان تاجیک گفته اند که بخاطر پوشیدن حجاب مورد آزار و اذیت مقامات دولتی قرار گرفته اند.

در این گزارش نسبت به افزایش محدودیت ها و کنترل دولت بر مکان های مذهبی مانند مساجد، انتشار کتاب ها و نوشتجات مذهبی و همچنین محدودید برای آموزش مذهبی کودکان اظهار نگرانی کرده است.

حدود ۹۰ درصد جمعیت ۸.۳ میلیون نفری تاجیکستان مسلمان هستند و اکثریت آنها پیروان میانه رو شاخه حنفی اهل تسنن هستند. تنها ۴ درصد مسلمانان این کشور شیعه مذهب هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفت سازمان ملل با تصمیم فرانسه در منع حجاب برای ورزشکارانش در المپیک پاریس

اندونزی زنی را که قبل از خوردن گوشت خوک، «بسم‌الله» گفته بود به دو سال زندان محکوم کرد

مجلس ایران به اجرای آزمایشی لایحه عفاف و حجاب رای داد