Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تغییر در روند مهاجرت به اسراییل در سال‌های اخیر

تغییر در روند مهاجرت به اسراییل در سال‌های اخیر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

براساس گزارش‌ «سازمان مرکزی آمار اسراییل» برای اولین بار در طی سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ میلادی تعداد افرادی که اسراییل را ترک کرده‌اند از تعداد یهودیانی که به این کشور بازمی گردند پیشی گرفته است.

هر ساله تعداد زیادی از شهروندان اسراییل به دلایل مختلف از جمله تحصیلات و کار به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند و تعدادی از آنان هرگز به اسراییل باز نمی‌گردند. دولت اسراییل بارها اعلام کرده است که به شهروندان اسراییل مهاجر نیاز دارد و از بازگشت آنان استقبال می‌کند.

در «تنخ»، کتاب مقدس یهودیان، به قوم یهود که از هشت قرن پیش از میلاد مسیح از سرزمین اسراییل تبعید شده‌ بودند، وعده داده شده که روزی در سرزمین موعود گرد هم آیند. جنبش مدرن صهیونیسم که برای بازگشت یهودیان به سرزمین کنعان یا فلسطین در اواخر قرن ۱۹ میلادی شروع شد، با ظهور آلمان نازی و پدیده هولوکاست وارد مرحله جدیدی شد.

در طی جنگ جهانی دوم «برنامه یک میلیون» برای مهاجرت و اسکان یک میلیون یهودی از اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا به اراضی فلسطینی تحت قیمومیت بریتانیا توسط «دیوید بن‌گورین» موسس دولت اسراییل و اولین نخست وزیر این کشور مطرح شد. با مهاجرت یهودیان بخصوص در دوران جنگ جهانی دوم، اسراییل شکل گرفت و در سال ۱۹۴۸ به «کشور» تبدیل شد.

در طی دهه‌های گذشته و پس از اتمام جنگ جهانی دوم، مهاجرت به اسراییل هرگز متوقف نشد و هرساله یهودیان زیادی از سراسر دنیا به اسراییل که اکنون بیش از ۸ میلیون نفر جمعیت دارد مهاجرت می‌کنند.

دولت اسراییل همواره یهودیان ساکن در سایر کشورها را به مهاجرت به اسراییل تشویق می‌کند. با این حال روند مهاجرت به اسراییل، با توجه به شرایط روز دنیا دائما در حال تغییر است. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۵ میلادی در پی حملات خشونت‌آمیز اسلامگرایان افراطی در فرانسه، حدود ۸ هزار یهودی فرانسوی، یعنی حدود چهار برابر بیشتر از سالهای قبل، از فرانسه به اسراییل مهاجرت کردند. اما سوی دیگر داستان متفاوت است، چرا که به گفته نشریه لوموند حدود ۱۵-۳۰ درصد این مهاجران پس از مدت کوتاهی دوباره به فرانسه بازگشته‌اند.

بر اساس آمار و ارقام منتشر شده توسط «سازمان مرکزی آمار اسراییل» در سال‌های اخیر روند مهاجرت به اسراییل تغییر یافته است. در مقایسه با دهه‌های گذشته که بخش عمده مهاجران به اسراییل را یهودیان ساکن کشورهای پیشرفته از جمله کشورهای اروپای غربی و امریکا تشکیل می‌داده‌اند، مهاجران جدید این سرزمین عمدتا از روسیه و کشورهای در حال توسعه مانند اروپای شرقی و آفریقا هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاداش ۹هزار دلاری برای هر اسرائیلی که به اخراج پناهجویان آفریقایی کمک کند

گور ایرانی؛ تهدیدی که اسرائیل نمی تواند مهار کند

۳ شهروند اسرائیلی به اتهام همکاری با حکومت ایران در اسرائیل دستگیر شدند