Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گور ایرانی؛ تهدیدی که اسرائیل نمی تواند مهار کند

گور ایرانی؛ تهدیدی که اسرائیل نمی تواند مهار کند
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افزایش شمار گورخر ایرانی (گور) که برای برخی موجود مقدسی است تبدیل به موضوع جنجالی در اسراییل شده است.

آگهی

در سال ۱۹۶۸و پس از جنگ ۶ روزه اعراب و اسراییل که با پیروزی دولت یهود پایان یافت مقامات اسراییل برآن شدند تا آن طور که در کتاب مقدس تورات آمده است گورخر ایرانی که به باور آیین یهود در بندیهای جولان می زیسته اند را به موطن اصلی آنها یعنی «سرزمین مقدس» بازگردانند.

گور و یا آنطور که در تورات آمده است «پره»‌ ها مانند خود قوم یهود هزاران سال دربدری را تحمل می کنند تا در کنار این قوم در «سرزمین مقدس» در آرامش زندگی کنند. اما واقعیت چیز دیگری بود و این موضوع روزگار را بر مقامات اسراییلی آنزمان با وجود پیروزی در جنگ شش روزه تاریک و تلخ کرد.

گور و پیوند تاریخی آنها با «سرزمین مقدس یهودیان»

به گفته مورخان اسراییل آخرین بار ۵۰۰ راس از این گورخرها در قرن ۱۵ و شانزدهم میلادی در «سرزمین مقدس» زندگی می کردند اما شکارهای بی رویه این حیوانات‌ چیزی از آنها در خاک اسراییل پس از جنگ دوم جهانی باقی نگذاشت. همزمان درخاک سوریه هم وضع به همین منوال بوده است. آخرین گور در سوریه نیز در سال ۱۹۲۷ بدست شکارچیان از پای درآمد. به همین دلیل افسانه «بازگرداندان گور» که تا آنزمان به باور عموم «سوری» بودند هم نقش برآب شد. روزنامه هآرتص می نویسد:‌«برخی از گروههای ارتدکس یهودی براین باورند که یکی از اهداف مهم لشگرکشی‎های نظامیان اسراییل به سوریه و کشورهای عرب منطقه 'بازگرداندن گور' بوده است.»

بیشتر بخوانید: منبع اصلی خبر تارنمای هآرتص

یکسال پس از جنگ اول اعراب و اسراییل، اوری زون، یکی از دوستداران محیط زیست و بنیانگذار سازمان حیات وحش اسراییل موفق شد در توافق با پادشاه وقت ایران، محمدرضا شاه پهلوی، سه جفت(شش راس) از این گور را در ازای مبادله با ۲۰ راس آهو به اسراییل بیاورد. شاید حتی آخرین پادشاه ایران تا این اندازه از تقدس و ارزش این حیوان نزد یهودیان اسراییل آگاه نبود اما ناخودآگاه همچون کوروش کبیر که نام او در مقام یک «پیامبر نیک» در تورات آمده، پادشاه ایران هم محبوبیت زیادی نزد مقامات آنزمان اسراییل و برخی از خاخام های بزرگ پیدا کرد. این گورها در زمره گونه های نادری بودند که مالکیت آنها با کاخ سلطنتی ایران بود.

اوری زون در خاطراتش می نویسد:‌‌‌« شش راس گور با درایت شاه ایران به موطن اصلی، اسراییل بازگردانده شدند.»

پس از زاد و ولد اولین راس از این گورها اما رسانه های اسراییل دیگر چیزی از ابتکار عمل و حمایت پادشاه ایران نگفتند و بی تردید اتفاقات ایران در دهه هفتاد میلادی و انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی به این رسانه ها کمک زیادی کرد تا اصل ماجرا را انکار کرده و برخی از آنها ادعا کردند که این گورها از اروپا به اسراییل بازگردانده شده اند. آخرین بار در سال ۱۹۸۲ زمانی که شش راس به دهها راس دیگر در صحرای منطقه نقب افزایش یافته بود دیگر کسی بیاد نمی آورد که این حیوانات کی و چگونه به «سرزمین مقدس»‌ یهودیان بازگشته اند.

سالها گذشت و این گورخرهای در بسیاری از صحراهای جنوبی اسراییل در منطقه نقب رها شدند و امروز به گفته سازمان حیات وحش اسراییل بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ راس از این گورها در این منطقه هستند.

گور ایرانی؛ از تقدیس تا تردید 

حال امروز با افزایش شمار این حیوانات در نقب گلکاران و مزرعه داران این منطقه، که یکی از قطب‌های صادرات بخش کشاورزی اسراییل است، معترضند به نابودی مراتع و کاهش بی سابقه گلهای وحشی و حمله این موجودات به مزارع گل. از زمانی هم که این گورها دوباره معضل و موضوع تنش شده اند صفت جدیدی به نام آنها اضافه شده است:‌«گورهای پارسی».

یکی از کارشناسان امور حیات وحش اسراییل در گفتگو با روزنامه هآرتض می گوید:‌«‌این منطقه کاملا خشک و وحشی قرنها شاهد حضور این گورها نبوده است و بدلیل ممنوعیت شکار آنها و اینکه حیوانات درنده دیگری برای متعادل کردن شمار این گونه در منطقه وجود ندارد تعداد آنها افزایش بی رویه ای یافته و اکوسیستم منطقه را مورد تهدید جدی قرارداده است.»

کشاورزان در این منطقه نگران هستند و می گویند در حالیکه تنها از این گونه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ راس موجود است،‌مزارع گل و صیفی جات مورد تهدید جدی قرار گرفته اند، روزی که تعداد این حیوانات به ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ راس برسد چگونه می توان با آنها مقابله کرد. سوالی جدی که شاید بنوعی مصداقی است از تنشها میان دو کشور، این بار اما تهدید مرتبط با «دشمن ایرانی» از حیوانی مقدس می‌آید که بیشتر از چهار دهه است «اهدایی پادشاه ایران به سرزمین مقدس» است. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تغییر در روند مهاجرت به اسراییل در سال‌های اخیر

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند

دو مرد آمریکایی به اتهام توطئه برای فروش نفت ایران به چین به زندان محکوم شدند