ماجرای یک عضو اپوزیسیون هنگ کنگ و عکس های لیونل مسی

ماجرای یک عضو اپوزیسیون هنگ کنگ و عکس های لیونل مسی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

پلیس هنگ کنگ روز سه شنبه خبر از بازداشت یک عضو حزب مخالف دموکراتیک بدلیل «گمراه کردن» پلیس را داد. این فرد ادعا کرده بود که توسط ماموران چینی ربوده شده و مورد ضرب و شتم و اهانت قرار گرفته است.
هاوارد لام پس از بازداشت و جمع آوری مدارک از آپارتمان شخصی اش روز دوشنبه مورد بازجویی قرار گرفت.

آقای لام هفته گذشته در یک کنفرانس خبری ادعا کرده بود که توسط ماموران امنیتی چین مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفته و سپس در ساحل رها شده است.

این عضو حزب مخالف دموکراتیک هنگ کنگ در کنفرانس خبری خود گفته بود که ماموران چین بدلیل آنکه وی قصد ارسال عکس امضا شده ای از لیونل مسی، بازیکن فوتبال آرژانتینی برای همسر بیوه لیو شیائوبو،فعال حقوق بشر چینی و برنده جایزه نوبل را داشته مورد بازجویی و ضرب و شتم شدید قرار گرفته است. او این مطلب را روی حساب کاربری فیس بوک خود منتشر کرده و چند روز بعد از سوی مقامات امنیتی چین تماس تلفنی اخطارآمیز دریافت می کند.
آقای لام گفته بود که ماموران امنیتی چین بدلیل مسیحی بودن، منگنه را بصورت صلیب بر پای او میزدند.

پلیس با ارائه ویدئوی دوربین های مداربسته شهری می گوید که اطلاعات ارائه شده توسط آقای لام نادرست است. در تصاویر ثبت شده در این دوربینها، شخصی شبیه به این عضو حزب مخالف در ساعاتی که او ادعای ربوده شدن دارد در خیابان دیده می شود. اگرچه آقای لام با رد این مدارک گفته است که شخص در تصویر او نیست.

حزب دموکرات نیز با پشتیبانی از هاوارد لام ادعاهای پلیس را کذب خواند. آلبرت هو، یکی از اعضای ارشد حزب دموکراتیک به خبرگزاری رویترز گفت: «من مدرک قابل اطمینانی که بتواند صحبتهای آقای لام را رد کند نمی بینم.»

هنگ کنگ که مستعمره بریتانیا بود در سال ۱۹۹۷ به جمهوری خلق چین بازگردانده شد. این جزیره در جنوب چین بصورت خودمختار اداره می شود اما رئیس اجرایی یا بعبارتی ارشد ترین مقام هنگ کنگ، با رای عمومی انتخاب نمی‌شود بلکه از سوی یک کمیته منتخبین ویژه برگزیده می‌شود که بسیاری از اعضای تقریبا ۱۲۰۰ نفری آن از منصوبان پکن هستند.

پرونده هاوارد لام، نگرانی از دخالت دولت چین در هنگ کنگ را چندی پس از بازداشت چند کتابفروش و یک سرمایه دار چینی- کانادایی افزایش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات میلیونی در هنگ‌کنگ در اعتراض به قانون استرداد مجرمان به چین

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟

طوفان در چین آدم‌ها را در خواب از آپارتمان‌های بلندمرتبه بیرون کشید