صدور حکم بازداشت فرمانده ارتش ملی لیبی توسط دیوان کیفری بین المللی

صدور حکم بازداشت فرمانده ارتش ملی لیبی توسط دیوان کیفری بین المللی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دیوان کیفری بین المللی روز سه‌شنبه دستور بازداشت یکی از فرماندهان ارتش ملی لیبی را صادر کرد.

محمود الورفالی، یکی از فرماندهان ارتش ملی لیبی مظنون به دست داشتن در قتل حدود سی زندانی در این کشور است. وی علاوه بر کشتن مستقیم چند نفر، دستور قتل دهها نفر دیگر را هم داده است.

در ماه ژوییه پس از انتشار ویدئویی که این شخص را در حال شلیک به سوی سه زندانی نشان می داد سازمان ملل متحد از ارتش ملی لیبی خواست که این فرمانده را از کار برکنار کند.این ویدئو که در ماه مارس منتشر شده است محمود الورفالی را در حال کشتن سه اسیر دست بسته که در برابر دیوار زانو زده اند نشان می دهد.

دو ویدئوی دیگر نیز در ماه ژوئن در ارتباط با کشتار جمعی زندانیان توسط جنگجویان ارتش ملی لیبی منتشر شده که به نظر می رسد تحت فرمان این فرمانده صورت گرفته است.

ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر اتهامات وارده به این ارتش در مورد توسل به شکنجه و خشونت علیه زندانیان و اعدام‌های خودسرانه را رد کرده و وعده داده تا در مورد فیلم منتشر شده تحقیق کند.

لیبی پس از سرنگونی حکومت معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ دچار چند پارگی شده و احزاب و گروههای مختلف هر یک ادعای رهبری دارند. در حال حاضر دو دولت یکی در طرابلس، پایتخت لیبی و دیگری در شرق کشور مدعی حاکمیت هستند.

نظامیان تحت رهبری خلیفه حفتر که بخش شرقی لیبی را تحت کنترل خود دارند در صدد گسترش منطقه نفوذ خود در مرکز و جنوب کشور هستند و در این مناطق با نیروهای وابسته به دولت طرابلس (مورد حمایت سازمان ملل) در تقابل قرار دارند.

نمایندگان این دو جناح ماه گذشته میلادی در پاریس تعهد کردند تا پیش از تعیین حاکمیت لیبی در انتخابات سال ۲۰۱۸ به صورت مشروط آتش بس کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاریس میزبان کنفرانس لیبی؛ توافق مخالفان برای برگزاری انتخابات

ویدئوی اعدام خیابانی در بنغازی: سازمان ملل هشدار دریافت کرده بود

ارتش ملی لیبی: بنغازی آزاد شد