Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ارتش ملی لیبی: بنغازی آزاد شد

ارتش ملی لیبی: بنغازی آزاد شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی چهارشنبه شب از آزادی سازی شهر بنغازی پس از حدود چهار سال نبرد خونین با اسلامگرایان افراطی خبر داد.

این فرمانده نظامی که از او به عنوان مرد قدرتمند شرق لیبی نام می برند در یک نطق تلویزیونی گفت: «پس از نبرد با تروریستها و عواملشان که بیش از سه سال طول کشید اینک اعلام می کنم که بنغازی به طور کامل از دست تروریسم آزاد شده است.»

وی همچنین ضمن تمجید از افرادی که از آنها به عنوان «کاروان شهدای جنگ با نیروهای جهادی» نام برد تاکید کرد بنغازی اکنون وارد دوران جدیدی از صلح، امنیت، آشتی و بازسازی شده است.»

نیروهای وفادار به ژنرال خلیفه حفتر پیشتر با اعلام نفوذ به آخرین پایگاه های اسلامگرایان افراطی در بنغازی خبر از پروزی قریب الوقوع در این شهر داده بودند. عملیات آزادسازی این شهر با نام «وقار» بهار سال ۲۰۱۴ به فرمان ژنرال حفتر آغاز شده بود.

General Haftar says Benghazi ‘liberated’ from rival militia https://t.co/XbKaVV5wY9pic.twitter.com/3Ht7LsIc2t

— Press TV (@PressTV) July 6, 2017

در میان گروه های مسلحی که در بنغازی، دومین شهر بزرگ لیبی فعال بودند می توان از «شورای انقلابی های بنغازی»، ائتلافی از شبه نظامیان اسلامگرای متشکل ازاعضای گروه داعش و انصار الشریعه، یک گروه نزدیک به القاعده نام برد که پایان ماه مه خبر انحلال آن منتشر شده بود.

ژنرال حفتر که از فرماندهان ارتش لیبی در دوران حکومت معمر قذافی محسوب می شود از به رسمیت شناختن طرح مورد حمایت سازمان ملل متحد مبنی بر تشکیل یک دولت وفاق ملی در طرابلس سرباز زده است.

لیبی پس از سقوط معمر قذافی، دیکتاتور و رهبر سابق این کشور در سال ۲۰۱۱ همچنان دستخوش ناآرامی و هرج و مرج است.

دو تشکیلات مهم در این کشور هنوز بر سر کسب قدرت با یکدیگر رقابت دارند. یکی از آنها دولت ائتلاف ملی مستقر در طرابلس است که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده و دیگری دولت خودخوانده طبرق به ریاست ژنرال خلیفه حفتر که کنترل شرق کشور را در دست دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهران و واشنگتن در مسیر توافق؛ آیا آزادی زندانیان به معنای کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکاست؟

تصاویری از پاریس؛ مراسم هفتاد و هشتمین سالگرد پیروزی متفقین بر نازی‌ها و پایان جنگ جهانی دوم

محدودیت آزادی زنان در یمن؛ حوثی‌ها فعالیت گشت «زینبیات» را افزایش دادند