Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چین اعمال تحریم‌های جدید علیه کره شمالی را آغاز کرد

چین اعمال تحریم‌های جدید علیه کره شمالی را آغاز کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

چین روز دوشنبه اعلام کرد که واردات آهن، سنگ آهن، سرب و زغال سنگ را از کره شمالی متوقف خواهد کرد. این تصمیم در پی اعمال تحریم‌های جدید سازمان ملل علیه پیونگ یانگ در واکنش به آزمایش‌های موشکی جدید این کشور اتخاذ شد.

بنا بر اعلام وزارت بازرگانی چین، ممنوعیت واردات این مواد که منابع اصلی تامین نقدینگی پیونگ یانگ محسوب می شوند از روز سه شنبه اعمال خواهد شد.

همزمان پکن به دولت آمریکا هشدار داد که از ائتلاف بین المللی علیه کره شمالی، به عنوان ابزاری برای آغاز یک جنگ اقتصادی علیه چین استفاده نکند.
این هشدار زمانی اعلام شد که انتظار می رفت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا عصر دوشنبه دستورالعملی را امضا کند که بوسیله آن تحقیقات درباره نقض مالکیت معنوی توسط چینی ها امکان پذیر شود؛ تحقیقاتی که در صورت اثبات می تواند به مجازاتهای شدید تجاری چین منتهی شود.

از نظر پکن، این دستورالعمل نوعی اعمال فشار بر چین است تا در قبال کره شمالی موضع محکم تری را اتخاذ کند.

هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در جریان یک کنفرانس خبری گفت: «این کاملا نادرست است که از یک موضوع به عنوان ابزاری برای اعمال فشار در موضوعی دیگر استفاده شود». خانم هوا چونینگ افزود: «جنگ تجاری هیچ برنده‌ای نخواهد داشت و نتیجه آن، بازنده‌-بازنده خواهد بود.»

روز دوشنبه همچنین روزنامه دولتی «China Daily» در چین در مقاله ای نوشت که «ترامپ در موضوع کره شمالی، پکن را بیش از اندازه تحت فشار گذاشته است». این روزنامه تاکید کرد که «رویکرد معامله گرایانه ترامپ به امور خارجی» تا کنون بی‌فایده بوده است و سیاسی کردن موضوعات تجاری تنها باعث تشدید مشکلات اقتصادی کشور شده و روابط میان چین و ایالات متحده آمریکا را پیچیده تر می کند.

بیش از ۹۰ درصد از تجارت کره شمالی با کشور چین انجام می شود و صادرات زغال سنگ نزدیک به نیمی از حجم صادرات کره شمالی را در بر می گیرد.

اگرچه پکن در فوریه ۲۰۱۷ میلادی اعلام کرد که واردات زغال سنگ از کره شمالی را تا پایان سال به حالت تعلیق در خواهد آورد اما این تصمیم در روابط حسنه دو کشور خللی ایجاد نکرد و روابط تجاری آنها همچنان در سطح خوبی باقی ماند.

تحریم‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی در چهاردهم مرداد ماه با رای موافق ۱۵ کشور عضو تصویب شد. کشورهای عضو موظف هستند اعمال این تحریم‌ها را حداکثر ظرف ۳۰ روز پس از تصویب، آغاز کنند.

اتخاذ موضعی دو سویه در آمریکا در قبال کره شمالی

در ادامه تحولات شبه جزیره کره، روز دوشنبه و همزمان با سفر یکی از مقامات ارشد نظامی آمریکا به کره جنوبی، دو تن از شخصیتهای برجسته دولت ترامپ تلاش کردند تا موضع روشن و واحدی درباره سیاستهای آمریکا در قبال تهدیدات اخیر پیونگ یانگ ارائه دهند.

بر این اساس، جیمز ماتیس وزیر دفاع و رکس تیلرسون وزیر خارجه این کشور در بیانیه مشترکی که در وال استریت ژورنال به چاپ رسید اعلام کردند که هدف ایالات متحده آمریکا از ایجاد «کمپین صلح آمیزی برای اعمال فشار» خلع سلاح کره شمالی است و نه تغییر این رژیم. آنها همچنین تاکید کردند که «ما هیچ تمایلی به آسیب رساندن به مردم کره شمالی که برای مدتی طولانی در رنجند، نداریم». این دو مقام اعلام کرده اند که از نظر دولت آمریکا، حساب مردم کره شمالی از «رژیم خصمانه» پیونگ یانگ جدا است.

روز دوشنبه همچنین گزارش جدیدی در آمریکا منتشر شد که اعلام می کرد موفقیت کره شمالی در آزمایش موشک قاره پیما که قادر به هدف قرار دادن ایالات متحده آمریکا است، مرهون خرید تجهیزات موشکی قدرتمند در بازار سیاه است؛ تجهیزاتی که احتمالا در کارخانه‌های اوکراین که بطور تاریخی با برنامه‌های موشکی روسیه همکاری داشته اند، تهیه شده است.

بر اساس تحقیقات میشل المن، کارشناس موشکها در موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک آمریکا، پیش از این آزمایش‌های موشکی کره شمالی به کرات به شکست منتهی می شد اما در دو سال جدید طراحان و تامین کنندگان تکنولوژی‌های نظامی پیونگ یانگ تغییر کرده و همین عامل باعث موفقیت ناگهانی این کشور در آزمایش‌های اخیر شده است.

در واکنش به این گزارش الکساندر تورچینوف، دبیر شورای امنیت و دفاع اوکراین اعلام کرد که کی‌یف هرگز تجهیزات دفاعی در اختیار کره شمالی قرار نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا آمریکا توانایی سرنگون کردن موشکهای کره شمالی را دارد؟

کره شمالی: طرح حمله موشکی به جزیره گوام تا نیمۀ ماه اوت آماده می شود

تحریم های جدید ایران و روسیه روی میز کاخ سفید