مسن ترین فضانورد اروپایی راهی ایستگاه بین المللی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مسن ترین فضانورد اروپایی راهی ایستگاه بین المللی شد

سه فضانورد آمریکایی، روسی و ایتالیایی روز جمعه از پایگاه بایکنور قزاقستان راهی ایستگاه فضایی بین المللی شدند. هدف از این سفر کمک به طرحهای تحقیقاتی و پزشکی در آزمایشگاه فضایی یکصد میلیارد دلاری شناور در مدار زمین است.

پائولو نسپولی، فضانورد شصت ساله ایتالیایی در این ماموریت و در آغاز سومین سفر فرازمینی خود، عنوان مسن ترین فضانورد اروپایی را از آن خود کرد.

وی در پایان ماه ژوییه (سه روز دیگر) وارد ایستگاه فضایی بین المللی خواهد شد. آقای نسپولی با آنکه دو سفر دیگر به فضا رفته بود، برای این ماموریت جدید نیز دوره آموزشی و آمادگی فشرده را طی کرده بود.

آقای نسپولی پیش از آغاز سفر تازه خود گفت: «هر روز از خودم این سوال خنده دار را می پرسم که وقتی بزرگ شوم می خواهم چه کاری بکنم. اینطوری احساس جوانی می کنم و هم فعالیتم را ادامه می دهم.»

او اضافه کرد: «در آخر کار، تنها حس موفقیت کافی نیست. کارهای زیادی است که دوست دارم انجام بدهم مثلا گواهی خلبانی دارم اما یکی از رویاهایم این است که بتوانم هلیکوپتر را خلبانی کنم اما برای این کار گواهی لازم است. سعی خود را کرده ام اما برای این کار یکی دو ماه وقت لازم است و من در هفت هشت سال پیش این فرصت را پیدا نکردم.»

مسن ترین فضانورد اروپا می گوید تصمیم دارد از فضا، مکانهای بخصوصی در زمین را عکسبرداری کرده و هنگام مراجعه به زمین شخصا از آنها بازدید کند.