Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا باید بعد از بهبودی هم مصرف آنتی بیوتیکها را ادامه داد؟

آیا باید بعد از بهبودی هم مصرف آنتی بیوتیکها را ادامه داد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنا بر تحقیقات گروهی از پزشکان بریتانیایی، این قاعده که بر ذهن پزشکان و بیماران تسلط یافته و می گوید بیماران باید مصرف آنتی بیوتیک را حتی پس از بهبودی ادامه دهند، اشتباه است و باید کنار گذاشته شود.

به گفته مارتین لیوولین، استاد بیماریهای عفونی دانشکده پزشکی برايتون و ساسكس بریتانیا و همکارانش، ضروری است هنگامیکه بیماران احساس کردند وضعیت سلامتی‌شان بهتر شده و بهبود یافته اند، مصرف آنتی بیوتیک را قطع کنند.

به بیماران همواره بطور سنتی گفته شده است که آنها باید دوره‌های مصرف آنتی بیوتیک را کامل کنند زیرا در غیراینصورت باکتریهای عامل بیماری جهش یافته و درنهایت در مقابل بیماری مقاومت کنند اما اکنون این گروه پزشکی اعلام می کند که شواهد کافی درباره صحت این ادعا وجود ندارد.

به گفته اعضای این تیم، شواهد زیادی وجود دارد که استفاده از آنتی بیوتیک در یک دوره کوتاه مدت (مثلا سه تا پنج روزه) برای بسیاری از بیماری ها، همان نتایجی را به همراه دارد که مصرف طولانی مدت آنها. با این وجود دکتر لیوولین استثناها در این باره را نیز می پذیرد؛ به عنوان مثال درمان بیماری «سل» تنها با یک نوع آنتی بیوتیک، باعث افزایش سریع سطح مقاومت باکتری می شود.

بنا بر یافته‌های آنها این مصرف بیش از نیاز آنتی بیوتیک است که منجر به افزایش مقاومت باکتریهای عامل بیماری می شود. از نظر آنها بیشتر باکتریهای عامل بیماری در جامعه و روی دستان مردم وجود دارد و افراد تنها زمانی بیمار می شوند که این باکتریها وارد خون یا روده آنها شود. هرچه این باکتریها بیشتر در معرض آنتی بیوتیک قرار بگیرند، مقاوم تر می شوند.

به گفته این تیم پزشکی درباره مدت زمان ایده آل مصرف آنتی بیوتیکها تاکنون تحقیقات اندکی انجام شده و نیاز به مطالعات بیشتری است و نتیجه مصرف آنتی بیوتیک از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ همچنین بستگی به این موضوع دارد که بیماران در گذشته چه آنتی بیوتیکهایی استفاده کرده باشند.

آلیسون هولمز، استاد بیماری‌های عفونی در کالج لندن نیز با تایید نتیجه این تحقیقات، به دیدگاههای پروفسور هارولد لامبرت از پزشکان برجسته بریتانیا اشاره می کند که در سال ۱۹۹۹ میلادی مقاله‌ای با همین موضوع منتشر و در آن توصیه کرده است که نباید پس از بهبودی به مصرف داروها ادامه داد زیرا «این کار در کمال تعجب باعث می شود که بخشی از عفونتها و وضعیتهای خاص در بدن حفظ شوند.» پروفسور لامبرت نیز تاکید کرده است که هنوز نمی توان درباره دوره لازم برای مصرف قرص‌ها و داروها سخن گفت چراکه پاسخ به این سوال به عوامل متعددی بستگی دارد.

با این وجود بسیاری از پزشکان همچنان بر این موضوع تاکید دارند که دیدن علائم بهبود، لزوما به این معنی نیست که عفونت بطور کامل از بدن ریشه کن شده است. بر این اساس، پروفسور سالی دیویس، رئیس بخش پزشکی انگلستان می گوید بهتر است مردم در زمان ابتلا به بیماری، همواره با متخصصان مراقبتهای پزشکی در تماس باشند و با توجه به توصیه آنها درباره ادامه یا توقف مصرف داروها تصمیم بگیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقاومت آنتی بیوتیکی تهدیدی برای پزشکی مدرن؛ باکتری‌ها قوی‌تر شده‌اند

میزان تجویز «غیرضروری» آنتی بیوتیک در انگلستان به ۲۰ درصد می رسد

شاهزاده ویلیام میزبان جشن تابستانی سلطنتی در کاخ باکینگهام