Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترامپ فرمان عفو خود و نزدیکانش را صادر خواهد کرد؟

ترامپ فرمان عفو خود و نزدیکانش را صادر خواهد کرد؟
Copyright 
نگارش از مهران احمدی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بر «قدرت کامل» خود در استفاده از حق عفو افراد تاکید کرد.

همزمان با ادامه تحقیقات در مورد تبانی احتمالی کارزار دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده با روسیه، برخی گزارشها از بررسی استفاده از حق عفو توسط رئیس جمهوری آمریکا برای اطرافیان و حتی شخص خود وی حکایت دارد.

پیش از این روزنامه واشنگتن پست گزارش کرده بود که دونالد ترامپ و مشاوران حقوقی وی در حال بررسی استفاده از حق عفو برای اطرافیان و اعضای خانواده رئیس جمهوری آمریکا و شاید شخص خود او هستند.

دونالد ترامپ در یکی از توئیت‌های روز شنبه اش در حالی بر حق عفو خود تاکید کرد که نام فرد یا افرادی که ممکن است توسط او عفو شوند مشخص نیست. رئیس جمهوری آمریکا در توئیت خود ضمن انتقاد از رسانه‌ها تنها جرمی که تاکنون رخ داده را افشاگری‌های انجام شده توسط آنها دانست. او همچون ماه های گذشته در این توئیت از این رسانه ها تحت عنوان رسانه های «جعلی» نام برده است.

While all agree the U. S. President has the complete power to pardon, why think of that when only crime so far is LEAKS against us.FAKE NEWS

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 22, 2017

روزنامه واشنگتن پست روز جمعه از تماس سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه با جف سشنز، وزیر کنونی دادگستری ایالات متحده در زمان رقابت های انتخاباتی سال گذشته پرده برداشته بود.

Sessions discussed matters related to Trump campaign with Russian ambassador, U.S. intelligence intercepts show https://t.co/a9Ke617uaw

— Washington Post (@washingtonpost) July 21, 2017

به گزارش این روزنامه نهادهای اطلاعاتی آمریکا با شنود برخی مکالمات سفیر روسیه در آمریکا دریافته اند که وی با جف سشنز، از اعضای کارزار تبلیغاتی دونالد ترامپ گفت و گو کرده است. بنا به این گزارش موضوع تماس بین سرگئی کیسلیاک و جف سشنز مسائل کارزار انتخاباتی بوده است.

دونالد ترامپ در توئیت دیگری بر ضرورت توقف افشاگری ها تاکید کرده بود.

A new INTELLIGENCE LEAK from the Amazon Washington Post,this time against A.G. Jeff Sessions.These illegal leaks, like Comey’s, must stop!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 22, 2017

احتمال استفاده دونالد ترامپ از حق عفو برای اطرافیان و حتی شخص خود وی به بحث های سیاسی و حقوقی در مورد تحقیقات پیرامون تبانی احتمالی کارزار او با روسیه دامن زده است.

استفاده از حق عفو توسط رئیس جمهوری آمریکا برای شخص خود وی امری بی سابقه محسوب می شود. قانون اساسی ایالات متحده به طور مشخص به این موضوع اشاره نکرده است. هیچ محکمه ای نیز در آمریکا تاکنون به این امر جنبه ای قانونی نبخشیده و یا آن را غیرقانونی قلمداد نکرده است.

Yes, Trump Could Pardon Himself. Then All Hell Would Break Loose https://t.co/emdGmvx1AY via POLITICOMag</a> <a href="https://t.co/XWOw8Jqbxs">pic.twitter.com/XWOw8Jqbxs</a></p>— POLITICO (politico) July 23, 2017

هرچند بین حقوقدانان آمریکایی در این مورد اتفاق نظر وجود ندارد اما اکثر آنها بر این باورند که استفاده از حق عفو توسط رئیس جمهوری برای شخص خود وی با روح قانون اساسی و برخی اصول آن منافات دارد.

یکی از اصول پایه ای در قوانین حقوقی آمریکا و دیگر نظام‌های حقوقی جهان بر این امر استوار است که هیچ کس نمی تواند در مورد پرونده خودش به مقام قضاوت بنشیند. استفاده رئیس جمهوری از حق عفو برای شخص خود به روشنی این اصل را نقض خواهد کرد.

Opinion: No, Trump can’t pardon himself. The Constitution tells us so. https://t.co/cMX1FkgkWe

— Washington Post (@washingtonpost) July 22, 2017

پیش‌بینی پیامدهای سیاسی استفاده دونالد ترامپ از حق عفو در مورد پرونده تبانی احتمالی کارزار انتخاباتی وی با روسیه ساده به نظر نمی رسد. با این حال آنچه مسلم جلوه می کند این است که این امر کشمکش و مجادلات بسیاری را در عرصه سیاسی و حتی قضایی آمریکا به دنبال خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جف سشنز با سفیر روسیه درباره انتخابات آمریکا صحبت کرده بود

ترامپ: اگر از نیت سشنز اطلاع داشتم انتخابش نمی کردم

دونالد ترامپ: پسرم بی گناه است