Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارشناسان در گفتگو با یورونیوز: قاتل آتنا قطعا خیلی زود اعدام می شود

کارشناسان در گفتگو با یورونیوز: قاتل آتنا قطعا خیلی زود اعدام می شود
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اسماعیل ج. فردی که به اتهام قتل آتنا اصلانی دستگیر شده، همچنان در بازداشت به سر می‌برد و مسئولان قضایی استان اردبیل وعده داده‌اند که دادگاه او را هرچه سریع‌تر برگزار کنند.

از زمانی که برای پلیس و مقام‌های قضایی معلوم شد این فرد، آتنا دختربچه هفت ساله را در پارس آباد مغان به قتل رسانده، اخبار و شایعات زیادی در مورد جزئیات این ماجرا منتشر شد و واکنش‌های زیادی در شهر پارس آباد و نیز در فضای مجازی شکل گرفت.

فاجعه قتل آتنا چگونه خشم و انزجار عمومی را برانگیخت؟

حمله مردم خشمگین به مغازه قاتل، شعار دادن و درخواست اعدام قاتل در مراسم خاکسپاری آتنا و گسترش موج اعتراضات در فضای مجازی و طوفان توئیتری در واکنش به تعرض جنسی به این دختربچه و قتل فجیع او، کم‌سابقه بوده است.

یکی از عوامل انتشار سریع خبر این رویداد، مطرح کردن آن در رسانه‌های اجتماعی بود. امید شمس، پژوهشگر حقوق بشر در گفتگوی تلفنی با بخش فارسی یورونیوز گفت با انتشار عکس آتنا در شبکه‌های اجتماعی از همان نخستین روزهای گم شدنش، فضا برای تهییج احساسات عمومی علیه این فاجعه مهیا شده بود.

این پژوهشگر مقیم بریتانیا معتقد است شبکه‌های اجتماعی باعث افزایش بار دراماتیک ماجرا و قضاوت‌های پیش از محاکمه از سوی افراد عمدتا فاقد صلاحیت شده و این یکی از مواردی است که به گفته وی با موازین حقوق بشر مغایرت دارد.

شمس افزود که این جو تبلیغاتی پیش از محاکمه قطعا به اعدام متهم خواهد انجامید، گر چه بعید است حکم سنگسار صادر شود.

اتهام فرد دستگیر شده و مجازات احتمالی او چیست؟

شروین کاکوان، وکیل دادگستری در یک گفتگوی تلفنی با یورونیوز گفت تا زمانی که پرونده در مراحل ابتدایی تحقیقات قضایی است، اظهار نظر خاصی درباره آن نمی‌توان کرد. به گفته این کارشناس حقوق کیفری، فرد دستگیر شده در پرونده آتنا با دو اتهام روبروست: یکی تجاوز و دیگری قتل. مطابق قوانین ایران، حکم قضایی برای جرم رابطه جنسی به عنف (تجاوز)، حد شرعی اعدام و برای قتل، قصاص است.

کاکوان تصریح کرد در قوانین ایران، حکم قصاص نفس با رضایت خانواده مقتول قابل بخشش است. حتی در مورد تجاوز هم در صورتی که فرد محکوم از فعل خود توبه کرده و توبه او پذیرفته شود، می‌تواند مشمول تخفیف در حد شرعی بشود.

آیا قاتل آتنا بالاخره اعدام می‌شود؟

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است با توجه به این مصرحات قانونی، قاتل آتنا از مجازات معاف شود، گفت: «با توجه به جو موجود در این مورد ویژه، یعنی با این حجم از پوشش رسانه‌ای گسترده، جریحه‌دار شدن احساسات مردم و فشار افکار عمومی، این فرد صد در صد محکوم شده و خیلی زود اعدام خواهد شد.»

بنابراین میزان بالای نفرت و حساسیت اجتماعی که پیرامون این رویداد به وجود آمده، شرایط را برای اجرای هر چه زودتر مجازات قاتل آماده کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش قتل آتنا اصلانی: آنچه گذشت

از روحانی تا تتلو؛ واکنش‌ها به ماجرای قتل آتنا یک روز پس از خاکسپاری

ماجرای قتل آتنا اصلانی؛ متهم سابقه‌دار کیست؟